Vyšehradská štvorka (V4) presadzuje vo vzťahu k Bielorusku strategický prístup. Odsúdila tiež pokus o vraždu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. V boji s novým koronavírusom sa premiéri zhodli nielen na potrebe záchrany životov, ale aj ekonomík. Vytvoriť by chceli skupinu expertov V4. Poľský premiér Mateusz Morawiecki, predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, slovenský premiér Igor Matovič a český premiér Andrej Babiš o tom informovali po piatkovej vrcholnej schôdzke V4 v poľskom meste Lublin.

Lídri V4 žiadajú prepustenie politických väzňov. Bielorusku chcú podľa Morawieckeho v rámci strategického prístupu ponúknuť ekonomickú pomoc a spoluprácu, a to najmä v energetickej politike i na IT trhu. Morawiecki zdôraznil i potrebu rozvoja infraštruktúry. Diskutovať by v budúcnosti chceli aj o možnosti bezvízového styku medzi Bieloruskom a krajinami V4. Lídri krajín V4 chcú, aby sa Bielorusi tešili z demokracie a slobody, no ako podotkol Morawiecki, musí to byť suverénne rozhodnutie bieloruských občanov.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas brífingu s novinármi po stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ako aj s poslancami Národnej rady SR v súvislosti s ďalším
vývojom ohľadom tragického prípadu Jozefa Chovanca v Belgicku 11. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Slovensko chce spravodlivosť vo veci úmrtia Chovanca. Čaká sa na odpoveď Belgicka

Babiš považuje za dôležité prerokovať situáciu v Bielorusku na Európskej rade. ,,Základom sú slobodné voľby. Nemôžeme Bielorusom vnucovať naše návrhy a orientáciu. Musíme sa vyvarovať ukrajinského scenára. Bielorusi musia sami rozhodnúť o svojej budúcnosti," poznamenal Babiš. Plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2) nazval poľský premiér projektom, ktorý ,,poškodzuje bezpečnosť Európy a mal by byť zastavený". ,,Európska únia musí byť z hľadiska energetických zdrojov nezávislá. Tento projekt narúša túto nezávislosť," konštatoval Morawiecki.

Premiéri hovorili aj o pandémii nového druhu koronavírusu. Predseda maďarskej vlády očakáva, že druhá vlna pandémie bude veľmi agresívna. ,,Počet prípadov vo svete i v Európe sa zvyšuje. Rýchlosť a reakčné časy vlád budú kľúčovým faktorom," podotkol Orbán. V rámci V4 sa preto lídri dohodli, že vytvoria mechanizmus, ktorý umožní diskutovať a koordinovať opatrenia z hodiny na hodinu. Babiš kritizoval skutočnosť, že v rámci Európskej únie epidemiológovia medzi sebou nekomunikujú a následkom toho sú rôzne rozhodnutia. Víta preto, že sa takáto platforma vytvorí zatiaľ aspoň na úrovni krajín V4. Premiéri sa zároveň zhodli na tom, že počas pandémie treba chrániť aj ekonomiky krajín. Vyhnúť sa chcú takzvanému lockdown scenáru.

Predsedovia vlád V4 rokovali aj o narastajúcom napätí vo východnom Stredomorí, vyvolanom spormi medzi Tureckom a Cyprom ohľadom teritoriálnych vôd. Rozoberali tiež situáciu v Číne a akým spôsobom by sa mohli zlepšiť obchodné vzťahy V4 s touto krajinou. Premiér SR konštatoval, že sa stále cíti nováčikom medzi premiérmi V4. ,,Čím ďalej, tým viac mám však pocit, že zoskupenie V4 je veľmi dôležité a môže byť aj lídrom v niektorých témach," povedal Matovič.

JB 26 Brusel - Český premiér Andrej Babiš stojí na značení fyzického odstupu počas príchodu na dvojdňový summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 17. júla 2020. Hlavnou témou samitu budú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a o novom dlhodobom rozpočte EÚ. FOTO TASR/AP  

Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis stands on a physical distancing marker as he makes a statement on arrival for an EU summit at the European Council building in Brussel
Neprehliadnite

Český premiér Babiš odmietol stretnutie premiérov V4 s bieloruskou opozíciou

V súvislosti s tragickým úmrtím slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018 slovenský premiér uviedol, že keby sa to stalo v jednej z krajín V4, už by bol zvolaný mimoriadny samit EÚ. Pripomenul, že Slovensko žiada od Belgicka urýchlené a objektívne vyšetrenie prípadu. Tragédiu však Slovensko podľa neho nechce zneužívať.