Predseda poslaneckej snemovne Belgicka pripravuje odpoveď, ktorú následne doručia predsedovi parlamentu SR Borisovi Kollárovi (Sme rodina). Informoval o tom na tlačovej konferencii po stretnutí so slovenskými europoslancami minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok s tým, že cieľom je naplnenie uznesenia NR SR.

,,Hlavnou témou dnes je spojiť sily doma aj s pomocou poslancov a poslankýň, ktorí pôsobia v europarlamente, aby sme napomohli spravodlivosti," informoval minister. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) uviedla, že prípad patrí na pôdu plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) v októbri. ,,Teraz je otázka, či to bude debata, ktorá sa ukončí prijatím rezolúcie, kde odmietneme akúkoľvek policajnú brutalitu vo vzťahu k akémukoľvek občanovi, alebo či to bude len debata bez prijatia rezolúcie," dodala Nicholsonová, pričom spomenula aj tretiu možnosť, podľa ktorej by vedenie EP odmietlo policajnú brutalitu vo vzťahu k zosnulému Chovancovi a vyzvalo členské štáty na zavedenie opatrení pre zmiernenie či úplné vylúčenie brutálneho správania policajných zložiek voči občanom.

Neprehliadnite

Nicholsonová: Odluka cirkvi od štátu je téma, ktorá si zaslúži na Slovensku diskusiu

,,Vyšetrenie prípadu je to jediné, čo môžeme ponúknuť rodine Jozefa Chovanca," dodala Miriam Lexmann (KDH). S kolegami taktiež iniciovala list pre EK, ktorá sa podľa nej ,,ako strážca európskych hodnôt a právneho štátu musí venovať tomuto prípadu". K listu sa doposiaľ pridalo 7000 občanov a pribúdajú ďalší. Lexmann dodala, že je dôležité, aby politický záujem preukázali aj európske inštitúcie.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) uviedol, že očakáva odpovede na tri otázky - prečo došlo k policajnej brutalite a prejavom extrémizmu, prečo trvá vyšetrovanie tak dlho a prečo doposiaľ neboli vypočutí svedkovia. ,,Naďalej budeme v EP robiť všetky možné aktivity aby sme prispeli k spravodlivosti a k ochrane záujmov našich občanov," dodal Štefanec. Michal Šimečka (PS) nepovažuje tento prípad len za slovensko-belgický, ale aj za európsky. Uviedol, že v Bruseli existuje silný tlak na nastolenie spravodlivosti. ,,Ako člen výboru pre občianske slobody sme spolu s kolegami z našej frakcie iniciovali vypočutie riaditeľky Europolu Catherine De Bollovej," dodal. Členom tohto výboru je aj europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý iniciatívu taktiež podporil.

De Bollová bola v čase tragickej udalosti šéfkou belgickej polície. Okrem iného sa jej europoslanci plánujú pýtať aj na to, čo robí pre to, aby sa takéto prípady ďalej nestávali. Bilčík sa s kolegami v rámci monitorovacieho tímu pre demokraciu, právny štát a ochranu základných práv bude zaoberať riešením policajnej brutality všeobecne, ale aj v súvislosti s týmto prípadom. ,,Chceme dôsledne tlačiť na to, aby z belgickej strany prišli odpovede na otázky, ktoré sa na Slovensku všetci pýtame," dodal Bilčík.

V piatok 4. septembra poslali slovenskí europoslanci list predsedovi EP Davidovi Sassolimu, v ktorom ho vyzývajú, aby prijal všetky nevyhnutné kroky, aby smrť slovenského občana Jozefa Chovanca nezostala bez odozvy EP, ktorá zastupuje hlas všetkých občanov Európskej únie. Vláda SR dala v stredu (9. 9.) Korčokovi úlohu intervenovať u vlády Belgického kráľovstva riadne vyšetrenie a vyvodenie trestnoprávnej i disciplinárnej zodpovednosti v prípade Chovancovej smrti.