Český premiér Andrej Babiš odmietol oficiálne stretnutie predstaviteľov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s bieloruskou opozíciou na piatkovom summite premiérov tohto formátu v poľskom meste Lublin. Informoval o tom vo štvrtok český Deník N s odvolaním sa na tri zdroje z úradu vlády a ministerstva zahraničných vecí.

Babiš neskôr po zverejnení článku Deníku N tieto informácie potvrdil. Návrh podľa zdrojov denníka predstavilo Poľsko a bezprostredne po jeho predložení ho podporilo aj Slovensko. Premiéri Česka a Maďarska však k nemu mali určité výhrady. Český premiér svoj odmietavý postoj údajne vysvetľoval najmä tým, že stretnutie takéhoto typu nebolo dopredu dohodnuté na ,,európskej úrovni". "Ak by k tomu došlo, išlo by trochu o partizánsku akciu proti EÚ, pretože zatiaľ nemáme vyjasnené, ako s bieloruskou opozíciou rokovať," vysvetlil jeden zo zdrojov blízkych premiérovi.

EBE 27 Minsk - Na snímke zľava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas stretnutia v Minsku 19. júna 2020. FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, left, shakes hands with Belarusian President Alexander Lukashenko in Minsk, Belarus, Friday, June 19, 2020.The president of Belarus said Friday that his government thwarted a foreign-inspired plot to destabilize
Neprehliadnite

Sankcie Európskej Únie na Bielorusko by mohli posilniť ruský vplyv v krajine

,,Podobným prípadom je, keď sa včera pán veľvyslanec v Minsku stretol s nositeľkou Nobelovej ceny za literatúru (Sviatlanou Aleksijevičovou, ktorá otvorene kritizuje režim v Bielorusku). Na tejto úrovni sa to dá vydržať. Vo chvíli, keby bol summit štyroch premiérov V4, išlo by o inú kategóriu. A niekto by si to mohol vysvetliť tak, že vyjednávame o budúcnosti Bieloruska," dodal bližšie nemenovaný zdroj z prostredia rokovaní V4.

Český premiér podľa zdrojov redakcie Deníka N však upozornil aj na to, že takéto stretnutie by proti V4 mohol využiť samotný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorý napriek mesiac trvajúcim protestom proti svojej vláde odmieta s tamojšou opozíciou rokovať. ,,Existuje obava, že by to Lukašenko mohol doma podávať tak, že V4 organizuje revolúciu v Bielorusku, čím by sme mu iba hnali vodu na mlyn," vyjadril sa zdroj z prostredia českej diplomacie.

Český premiér sa pritom v auguste vyjadril, že prezidentské voľby v Bielorusku by sa mali zopakovať za účasti medzinárodných pozorovateľov, podporil pripravované sankcie EÚ voči bieloruským jednotlivcom spojeným so sfalšovaním volebných výsledkov a násilné zásahy polície voči protivládnym demonštrantom nazval ,,zverstvom". Viacerí predstavitelia českej opozície už Babiša cez sociálne siete požiadali o vysvetlenie, prečo tento návrh zablokoval.