Líder nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedrich Merz obvinil ukrajinských utečencov z toho, že zneužívajú nemecký systém sociálneho zabezpečenia tým, že v Nemecku hľadajú ochranu, poberajú tu podpory a potom sa vracajú na Ukrajinu.

K jeho vyjadreniam podľa portálu Politico došlo počas rozhovoru pre televíznu stanicu Bild TV.

Sociálny turizmus

Nemecko eviduje niečo cez 1,1 milióna ukrajinských utečencov, pričom veľká časť z nich podľa Merza štát vyciciava. „Máme tu problém, ktorý sa zhoršuje,“ vyjadril svoje znepokojenie líder CDU a dodal, že jeho krajina zažíva sociálny turizmus týchto utečencov.

Podľa Merza je „nefér“, aby štát platil za vykurovanie domov utečencov a nemeckých poberateľov podpory v čase, keď si pracujúci Nemci nemôžu dovoliť platiť za svoje účty za energie. „Je to nefér a obyvatelia majú pravdu, ak im to príde nefér,“ trval na svojom Merz.

Nemecká vláda nedisponuje štatistikami o tom, či a do akej miery k takémuto zneužívaniu dochádza.

Ospravedlnil sa

Jeho slová v Nemecku spustili vlnu kritiky, a tak sa Merz na Twitteri za svoje výroky ospravedlnil, pričom vyjadril ľútosť nad tým, že v súvislosti s ukrajinskými utečencami použil termín „sociálny turizmus“.

Ďalšie dôležité správy

KK20 Praha - Malá utečenkyňa, ktorá utiekla pred vojnou z Ukrajiny, počas úpravy vlasov do stuhy v kongresovom centre v Prahe v utorok 15. marca 2022. Podľa odhadov prišlo od začiatku roka do Českej republiky viac ako 200. 000 utečencov, ktorí utiekli z Ukrajiny. FOTO TASR/AP
A young refugee that fled the war in Ukraine gets her hair tight in a ribbon at the congress center in Prague, Czech Republic, on Tuesday, March 15, 2022. It's estimated that more than 200,00 refugees that fled Ukraine arri
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Ukrajinskí utečenci zapúšťajú korene