Blesková invázia Ruska na Ukrajinu trvá už viac ako pol roka a frontové línie sa skoro nehýbu. Patová situácia na bojisku znamená, že Slováci sa budú musieť pripraviť na oveľa dlhšie spolužitie s Ukrajincami, než oba národy pôvodne dúfali.

Počet ľudí, ktorí utiekli pred vojnou z Ukrajiny a požiadali na Slovensku o dočasné útočisko, prekročil 86-tisíc. V tomto počte nie je zahrnutých 4 410 odídencov, ktorí sa podľa posledných štatistík ministerstva vnútra dočasného útočiska vzdali.

Prevádzka na slovensko-ukrajinských hraniciach je už od apríla stabilizovaná, v niektoré dni dokonca prevažujú tí, ktorí sa na Ukrajinu vracajú. O dočasné útočisko na Slovensku žiadajú priemerne asi dve stovky utečencov denne. V súčasnosti tak na tisíc obyvateľov Slovenska pripadá takmer 16 utečencov z Ukrajiny.

Najviac ich je v krajských mestách, najmenej v odľahlých regiónoch stredného Slovenska. Rekordné počty evidujú okresy Bratislava III a Michalovce, pretože v nich fungujú veľkokapacitné centrá poskytujúce Ukrajincom prvotnú pomoc.

Vzpruha pre trh práce

„Z poskytovania pomoci benefitujeme aj my,“ je presvedčený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). A čísla z trhu práce to potvrdzujú.

„Utečenci z Ukrajiny pomáhajú zmierniť nedostatok pracovnej sily v slovenskej ekonomike,“ uviedol tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR). Podľa analýzy Inštitútu sociálnej politiky MPSVR obsadzovali vojnoví utečenci v úvodnej fáze konfliktu najmä menej kvalifikované pozície v priemyselnej výrobe, pri ktorých jazyková bariéra nie je prekážkou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa