Väčšina ľudí pri rozhodovaní o nákupe dôveruje názoru svojho sociálneho okolia. Ako ukazujú údaje z globálneho spotrebiteľského prieskumu portálu Statista, mnohí dôverujú aj priateľským ľuďom, ktorí sa s nami dobrovoľne delia o svoj život na sociálnych sieťach a cítia sa byť našimi známymi a my to častokrát cítime rovnako. Sú to influenceri.

Podľa reprezentatívneho prieskumu majú influenceri v súčasnosti najväčšiu moc nad rozhodnutiami ľudí ohľadom nákupov v Brazílii, Číne a Indii. Zatiaľ čo vplyv influencerov sa zvýšil len v Brazílii a Indii, v Číne sa v poslednom čase znížil, no napriek tomu zostal na vysokej úrovni.

Vo väčšine ostatných krajín pretrváva trend inšpirovať sa radami influencerov pri rozhodovaní o nákupe. Dánsko a Japonsko patrili medzi krajiny, ktoré influencerom nevenovali veľkú pozornosť, hoci ich sledovanosť rástla aj v týchto krajinách. Spomedzi Európanov boli najviac „pod ich vplyvom" Taliani, ktorí v roku 2022 v 22 percentách uviedli, že nakúpili, pretože daný produkt propagovala celebrita alebo influencer.

Infographic: The Influence of Influencers | Statista You will find more infographics at Statista

Top influenceri na Slovensku podľa Forbesu

Časopis Forbes zostavil zoznam 20 najvplyvnejších Slovákov, ktorí sa prezentujú na sociálnych sieťach Instagram, Facebook či YouTube. Rebríček za uplynulý rok 2021 otvára kondičný tréner Maroš Molnár. Druhou najvplyvnejšou Slovenkou na internete je podľa Forbesu učiteľka filozofie a histórie Sandra Sviteková, ktorá si pred šiestimi rokmi založila youtubový kanál Dejepis inak. Trojicu najúspešnejších influencerov uzatvára Juraj Šlauka, známy ako JurajVie. 

Ďalšie dôležité správy

Ruskí influenceri
Neprehliadnite

Ruskí influenceri plačú za Instagramom. Herečky, vlogeri či Putinova kritička prídu o státisíce