Najdrahším mestom na svete je izraelská pobrežná metropola Tel Aviv, ktorá vystriedala trojicu Paríž, Hongkong a Zürich, ktoré sa o prvú priečku delili vlani. Francúzske hlavné mesto je novo druhé, spolu so Singapurom.

Vyplýva to z prieskumu britskej analytickej spoločnosti Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý porovnáva ceny 200 výrobkov a služieb v 173 mestách po celom svete. Praha postúpila o osem priečok nahor na 79. miesto.

V prvej desiatke sú štyri európske

Z európskych miest sa do prvej desiatky dostal ešte štvrtý Zürich, siedma Ženeva a ôsma Kodaň.

Najlacnejšie náklady na život má podľa EIU sýrske hlavné mesto Damask, len o niečo drahšie sa žije v líbyjskom Tripolise a v hlavnom meste Uzbekistanu, Taškente.

Tel Aviv obsadil v tabuľke prvé miesto čiastočne kvôli posilneniu národnej meny šekelu voči doláru, rovnako ako kvôli zvýšeniu cien za dopravu a potraviny. Bolo to druhé najdrahšie mesto v oblasti cien alkoholu a dopravy, piate v oblasti osobnej starostlivosti a šieste v oblasti rekreácie.

Praha postúpila, Rím sa prepadol

Praha sa dostala medzi desať miest, ktoré sa v tabuľke v porovnaní s minulým rokom posunuli najviac hore. Naopak najprudší pád – medziročne o 16 priečok na 48. pozíciu – má za sebou vďaka lacnejším cenám potravín a odevov Rím.

K zvýšeniu životných nákladov mnohých obyvateľov miest prispeli problémy s dodávateľskými reťazcami a opatrenia týkajúce sa koronaviru, ktoré obmedzovali výrobu a obchod, vyplýva z indexu.

V dôsledku prudkého nárastu cien ropy sa výrazne zvýšili náklady na dopravu. Ceny tovaru a služieb v priemere medziročne stúpli o 3,5 percenta, čo bola najvyššia miera inflácie za posledných päť rokov, uvádza EIU.

Rebríček najdrahších miest sveta

1. Tel Aviv, Izrael
2. Paríž, Francúzsko
2. Singapur, Singapur
4. Zürich, Švajčiarsko
5. Hongkong, Čína
6. New York, Spojené štáty
7. Ženeva, Švajčiarsko
8. Kodaň, Dánsko
9. Los Angeles, Spojené štáty
10. Osaka, Japonsko

(zdroj: eiu.com)

ilustračné foto
Neprehliadnite

Jeden z najdrahších bytov na Slovensku má už svojho nového majiteľa