Medziročná miera inflácie v eurozóne v novembri vystúpila na 4,9 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred dvadsiatimi rokmi.

Zvýšila sa tak zo 4,1 percenta v októbri, najmä kvôli pokračujúcemu zdražovaniu energií. Vo svojom rýchlom odhade to oznámil štatistický úrad Eurostat.

Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje, tieto dáta budú zverejnené v polovici decembra.

Pod rast inflácie sa podpísali najmä drahšie energie

Oproti októbru sa ceny zvýšili o 0,5 percenta. Rast inflácie, ktorý podľa ekonómov súvisí s hospodárskym oživením sprevádzaným zdražovaním energií a nedostatkom niektorých surovín, pokračuje už od konca leta. Aj v novembri sa na jej výške podieľali predovšetkým energie, ktoré medziročne zdraželi o 27,4 percenta (v októbri o 23,4 percenta).

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Šéfka ECB hovorí, že inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo

Zrýchlil ale aj rast cien služieb (2,7 percenta), neenergetického priemyselného tovaru (2,4 percenta) a potravín, alkoholu a tabakových výrobkov (2,2 percenta).

Výrazný nárast zaskočil aj analytikov

Novembrová inflácia prekonala odhady analytikov v ankete agentúry Reuters, ktorí očakávali jej rast na 4,5 percenta. Zároveň takmer o tri percentuálne body presiahol dlhodobý cieľ Európskej centrálnej banky, ktorý je na dvoch percentách.

ECB
Neprehliadnite

ECB sa domnieva, že inflácia v eurozóne dosiahne v novembri svoj vrchol

ECB na rozdiel od niektorých analytikov naďalej očakáva, že sa inflácia v priebehu budúceho roka vráti k stanovenému cieľu. Prezidentka ECB Christine Lagardeová nedávno povedala, že banka preto neplánuje na súčasný výkyv reagovať sprísnením menovej politiky. To by podľa nej obmedzilo príjmy domácností, čoho dôsledkom by mohlo byť výrazne spomalenie hospodárskeho rastu.

WA 7 Frankfurt - Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová gestikuluje počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala po zasadnutí Rady guvernérov vo Frankfurte vo štvrtok 28. októbra 2021. Inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, uviedla Lagardová. Na budúci rok by však mala opäť klesnúť z dôvodu oslabenia rastu cien energií a zníženia nedostatkov v rámci dodávateľských reťazcov. FOTO TASR/AP 

President of European Central Bank Christine Lagarde spea
Neprehliadnite

Šéfka ECB sprísnenie menovej politiky odmieta. Poškodilo by to príjmy domácností