Marian Kočner a Pavol Rusko strávia dlhé roky vo väzení. Rozhodol o tom v odvolacom konaní senát Najvyššieho súdu SR, ktorí sa prakticky stotožnil s názorom prvostupňového súdu. Obom vymeral po 19 rokoch za mrežami. Dôvodom je fakt, že podľa súdov falšovali spoločne zmenky za milióny eur. Verdikt súdu je právoplatný.

Okrem väzenia dostal M. Kočner aj finančnú pokutu 10-tisíc eur. Pred senátom neobstála verzia obžalovaných o tom, že takmer 70 miliónmi chceli urovnať spor okolo súkromnej televízie Markíza na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Kauza so sebou priniesla niekoľko ďalších trestných stíhaní, v drvivej väčšine ide o ľudí, ktorí sa ocitli v korupčnom reťazci kontroverzného podnikateľa z mafiánskych zoznamov. Reč je napríklad aj o bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej či viacerých sudcoch a sudkyniach.

Okatá dohoda

Kde dvojica M. Kočner a P. Rusko urobila najväčšie chyby, ktoré v konečnom účtovaní hrali v ich neprospech? Týždenník TREND zoradil niekoľko najzásadnejších faktorov. Prvým z nich je astronomická suma, ktorú si chcel M. Kočner nechať vyplatiť.

Na snímke Marián Kočner počas zasadnutia senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v kauze zmeniek TV Markiza.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke Marián Kočner počas zasadnutia senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v kauze zmeniek TV Markiza.

Takmer 70 miliónov eur v prepočte na slovenské koruny predstavuje sumu viac ako 2 miliardy, je teda iba ťažko uveriteľné, že v závere deväťdesiatych rokov niekto obchodoval s takouto sumou. O astronomickej dlžobe pritom nebola v účtovníctve Markízy ani zmienka.

P. Rusko túto skutočnosť akosi pozabudol spomenúť aj spoločnosti CME, ktorá od neho v roku 2005 odkúpila obchodný podiel.

Expresné konanie

Ďalším zásadným dôvodom, pre ktorý obžalovaní pohoreli, je rýchlosť konania civilného sporu na bratislavskom okresnom súde. Dnes je už zrejmé, že sudkyňa Zuzana Maruniaková konala na pokyny „vedenia operácie“, no jej expresné konanie na dvojicu upozornilo ešte viac.

Maros Zilinka
Neprehliadnite

Rok 2020 v justícii – rok zásadných zmien aj závažných zistení

Z. Maruniakovej stačilo svedectvo P. Ruska, ktorý aj napriek tomu, že bol prioritne dlžníkom, priznal celú sumu M. Kočnerovi. Na súd neboli predvolaní žiadni znalci písma, ktorí by vedeli bližšie povedať v akom približnom čase boli zmenky podpisované.

Silný súper

M. Kočner evidentne podcenil súpera na druhej strane barikády – americkú spoločnosť CME. Pre zaujímavosť, jej tržby boli za uplynulý rok na úrovni takmer 5 miliárd amerických dolárov. Práve CME by musela časť záväzku, ktorý M. Kočner, vymáhal uhradiť.

Korupčný reťazec

Slabou stránkou sa ukázala byť reťaz ľudí, ktorých M. Kočner do prípadu vtiahol. Dnes už viacerí z nich spolupracujú s políciou a viac či menej potvrdzujú niekdajšie domnienky o falšovaní zmeniek.

Na snímke Ján Šanta, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Neprehliadnite

Ján Šanta: Kandidatúru na špeciálneho prokurátora zvážim. Lipšic je silný uchádzač

Korupčný reťazec odhalila aj komunikácia podnikateľa cez šifrovanú aplikáciu Threema. Hoci jeho obhajcovia správy spochybňujú, súdy ich využívajú aj v iných trestných konaniach. Dôležitú úlohu hrá Threema napríklad aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, kde je M. Kočner medzi obžalovanými.

Miliónový biznis

Pre M. Kočnera to na začiatku kauzy vyzeralo priam idylicky. Bol rok 2015, keď len tak medzi rečou spomenul, že jedna z jeho firiem vlastní zmenky, ktorými sa vraj urovnal spor okolo Markízy na konci deväťdesiatych rokov minulého storočia. O rok neskôr začal ich vyplatenie vymáhať v civilných sporoch na bratislavskom okresnom súde.

Kľúčové bolo svedectvo ďalšieho aktéra v prípade – Pavla Ruska, ktorý vraj ako šéf televízie spomínané zmenky podpísal. P. Rusko išiel v podstate sám proti sebe: na súde bez výraznejších námietok ozrejmil, že dlh v hodnote takmer 70 miliónov eur skutočne podpísal. Vôbec mu neprekážalo ani to, že prioritne mal peniaze vyplatiť on sám.

Pavol Rusko
Zdroj: TASR
Pavol Rusko

P. Rusko zamlčal tieto skutočnosti aj americkej spoločnosti CME, ktorá od neho prevzala v roku 2005 obchodný podiel v Markíze. O zmenkách neboli informácie ani v účtovníctve televízie. Bývalý riaditeľ argumentoval, že vystavením zmeniek ukončil spor s Gamatexom, ktorý vtedy ovládal M. Kočner.

Civilný spor, v ktorom si M. Kočner nárokoval zaplatenie zmeniek, bol rozdelený na niekoľko častí, v jednej z nich rozhodovala sudkyňa Zuzana Maruniaková. Tej stačilo svedectvo exministra, bez dôkladných znaleckých posudkov odklepla M. Kočnerovi jednu zo zmeniek za viac ako osem miliónov eur.

Boj o Markízu

Spor s Gamatexom s Markízou odštartoval v roku 1998. Do budovy televízie vtedy prišli „ostrí“ muži, ktorí patrili k podsvetiu. Vlastnú ochranku z tohto prostredia využíval aj P. Rusko, ktorý navyše vyzýval, aby verejnosť prišla televíziu brániť. V Záhorskej Bystrici, kde Markíza sídli, sa zišli tisíce ľudí, podľa bývalého riaditeľa sa neviedol obchodný spor, ale politický boj pred voľbami. Konflikt utíchol až v roku 2000.

Na snímke právny zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic prichádza na Najvyšší súd SR, ktorý rozhoduje v kauze televíznych zmeniek v Bratislave 12. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Na snímke právny zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic prichádza na Najvyšší súd SR, ktorý rozhoduje v kauze televíznych zmeniek v Bratislave 12. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Práve v tom období podľa vlastných slov P. Rusko údajne podpísal štyri zmenky. Dve z nich boli v hodnote 250 miliónov slovenských korún a dve boli takzvané bianko, teda bez vyplnenej sumy. Listiny vraj boli v prospech spoločnosti Gamatex, ktorú vlastnil M. Kočner spolu so Štefanom Ághom. Aj druhý menovaný momentálne čelí obvineniu z falšovania zmeniek, je však vylúčený na samostatné konanie.