Česká republika sa snaží urýchliť proces výstavby nového jadrového bloku elektrárne Dukovany. Pološtátna energetická spoločnosť ČEZ spustila tender, pričom k tomuto kroku dostala súhlas od ministerstva priemyslu.

Nový blok by mal stáť do roku 2036. Prvé ponuky od uchádzačov má ČEZ dostať v novembri tohto roku, vyhodnotenie má trvať približne dva roky. Dodávateľ by mal následne začať stavať v roku 2029. O sedem rokov neskôr by mal už nový blok vyrábať elektrinu, aspoň v skúšobnej prevádzke.

„Chceme urobiť ďalší krok k tomu, aby Česká republika bola energeticky sebestačná, aby sme rozvíjali dobrým a správnym smerom našu energetickú politiku,“ uviedol premiér Petr Fiala (ODS) podľa webu e15.cz.

Stratili rok

Podľa bývalého vládneho splnomocnenca pre jadrovú energetiku Jaroslava Míla bude teraz kľúčové, aby sa štátu a skupine ČEZ podarilo proces príprav urýchliť. „Bývalá vláda stratila rok zbytočným bezpečnostným dotazníkom, ktorý mal posúdiť, či je ruská spoločnosť Rosatom vhodným uchádzačom. Vtedy pritom bezpečnostná služba dala jasné stanovisko, že do súťaže kvôli bezpečnostnému riziku nepatrí,“ upozorňuje na zbytočné zdržanie J. Míl, podľa ktorého by súčasná vláda mala zaváhanie tej predchádzajúcej napraviť.

„Zrýchliť možno proces skrátením vyhodnotenia ponúk z dvoch rokov na jeden rok. Skrátiť možno aj notifikačný proces, čo sa dá urobiť tým, že by štát prevzal celý projekt Dukovany II. To by bolo najekonomickejšie pre spotrebiteľov aj daňových poplatníkov a zároveň by tým vláda eliminovala všetky administratívne a regulačné riziká, ktoré zásadne komplikujú udelenie notifikácie z Európskej komisie,“ dodal J. Míl.

Traja uchádzači

P. Fiala sa ale domnieva, že proces zrýchliť už nemožno. K najväčšej investícii v novodobých dejinách Českej republiky je podľa neho treba pristupovať obozretne. Štát tak napríklad bude priebežne kontrolovať rizikovosť všetkých troch uchádzačov aj ich subdodávateľov.

Najväčšieho tendra v histórii Českej republiky sa chcú zúčastniť francúzska EdF, juhokórejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse. ČEZ odhaduje, že uchádzači budú požadovať minimálne 160 miliárd českých korún (6,5 mld. eur). Väčšina energetických odborníkov však hovorí o oveľa vyššej sume.

Časť peňazí by v každom prípade mala zostať v Česku. Účasť českých podnikov na stavbe reaktora by totiž mohla dosiahnuť až 65 percent, myslí si minister priemyslu a obchodu Jozef Sikela. „Pre české firmy to znamená zákazky za vyššie desiatky miliárd korún,“ odhadol.

Desať percent spotreby

Česko má v súčasnosti šesť jadrových blokov v dvoch elektrárňach. Dva bloky, každý s výkonom približne tisíc megawattov, sú v juhočeskom Temelíne. Štyri menšie bloky s výkonom 510 megawattov stoja v Dukovanoch. Nový blok by mal podľa vlády pokryť desať percent spotreby Česka.

Doteraz tuzemské jadrové elektrárne produkujú zhruba tretinu všetkej elektriny vyrobenej v Česku. Vlani dodali Dukovany a Temelín do prenosovej sústavy 30,7 terawatthodiny.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR  a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a počas tlačovej konferencie na tému Vysoké ceny energií a riešenie pre domové kotolne v pondelok 14. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ak Rusko preruší dodávku plynu do Európy, tak máme záložný plán, ubezpečil Sulík