Jeden zo sankcionovaných ruských oligarchov Michail Fridman sa narodil a vyrastal v Sovietskom zväze, konkrétne v meste Ľvov. Vtedy to ešte bolo na územní Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky (ako súčasť Sovietskeho zväzu), dnes už je to mesto na západe nezávislej Ukrajiny.

Bol oligarchom prvej vlny, ktorý pred nástupom Vladimíra Putina k moci zbohatol v bankovníctve a energetike. Jeho rodičia sú ukrajinskí občania, ktorí donedávna žili časť roka v byte vo Ľvove, meste známom protiruskými náladami, presiaknutom ukrajinským nacionalizmom. „Poznám každý kút toho mesta,“ hovorí M. Fridman pre agentúru Bloomberg. „Vždy som si myslel, že Ukrajina bude odolávať.“ 

Nevedel si vojnu ani predstaviť

M. Fridman si nemyslel, že V. Putin spustí rozsiahlu inváziu; ešte pred vypuknutím vojny povedal kolegom v LetterOne, svojej súkromnej investičnej spoločnosti v Londýne, že si nevie predstaviť, že by Rusi bojovali proti Ukrajincom.

V deň začiatku invázie bol M. Fridman v Moskve na bežnej služobnej ceste. Rýchlo sa vrátil späť do Londýna, kde nasledujúce dni strávil vášnivými hovormi ohľadom Ukrajiny. On a jeho partneri vlastnia jednu z najväčších bánk v krajine a majú podiel v jej najväčšom telekomunikačnom operátorovi KyivStar.

Jeho odkaz vedúcim pracovníkom: Použite toľko firemných peňazí, koľko potrebujete, aby ste zaistili bezpečnosť zamestnancov a ich rodín. Dňa 25. februára, deň po prechode ruských jednotiek na Ukrajinu, poslal list svojmu personálu v LetterOne, neskôr zverejnený, v ktorom odsúdil konflikt ako „tragédiu“ a povedal, že „vojna nikdy nemôže byť riešením“.

Ani charita nepomohla

Nasledujúci pondelok jeho charitatívna organizácia Genesis Philanthropy Group oznámila, že daruje 10 miliónov dolárov židovským organizáciám na podporu utečencov na Ukrajine. Nič z toho mu však nepomohlo vyhnúť sa osudu ruských magnátov.

Európska únia uvalila sankcie na neho a jeho dlhoročného obchodného partnera Petra Avena, ktorý viedol Alfa-Bank, najväčšiu ruskú súkromnú banku a kľúčovú časť Fridmanovej Alfy. Právnik začal hromžiť, čo to znamená: zákazy cestovania, zmrazené účty. M. Fridman sotva zaregistroval jeho slová. „Bol som v šoku. Skoro som nerozumel, čo hovorí.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa