Ukrajinská kríza prehlbuje napätie medzi USA a najsilnejšími ropnými monarchiami zo stredného východu - Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Na druhej strane ich ešte viac zbližuje s Ruskom, ktoré sa Západ snaží izolovať pre vyvolanie vojenského konfliktu na Ukrajine. 

Minulý týždeň mala Liga arabských štátov mimoriadne zasadnutie v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Na konci stretnutia delegáti vydali povrchné vyhlásenie, v ktorom neodsúdili ani nepodporili kroky Ruska. Zopakovali známe vyjadrenia skupiny o rešpektovaní medzinárodného práva a Charty OSN a podpore mierových riešení konfliktov.

Aj keď väčšina arabských vodcov nenápadne podporuje inváziu, poháňaní sú náklonnosťou k autoritárstvu ruského prezidenta Vladimíra Putina, radšej sa tomuto konfliktu vyhýbajú. Obávajú sa, že by sa mohli dostať do stredu sporu medzi Západom a Ruskom, uvádza profesor politických vied na bejrútskej American University Hilal Khashan.

Odlišné prístupy

Saudská Arábia a SAE však prijali odlišný prístup a podnikli kroky, ktoré demonštrujú ich rastúci rozpor so Spojenými štátmi.

Od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena do úradu v roku 2021 mali Saudská Arábia a USA nezhody v mnohých otázkach od vojny v Jemene až po iránsku jadrovú hrozbu. V centre sporu medzi nimi je však skôr budúcnosť de facto vodcu Saudskej Arábie korunného princa Mohammada bin Salmána, bežne známeho ako MBS. Rijád tvrdí, že J. Biden sa pokúsil marginalizovať MBS, že odmieta hovoriť s ním alebo sa s ním stretávať. Saudi teda verejne vyzývajú Washington, v podstate sa vyhrážajú, že pokiaľ nebude udržiavať kontakty s korunným princom, Saudská Arábia sa spojí s Ruskom, podotkol profesor politických vied.

J. Biden neuznáva MBS ako vládcu Saudskej Arábie a považuje ho za nepriateľa demokracie a ľudských práv. Jedným z hlavných dôvodov je jeho údajná účasť na vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího (kvôli tomu vedú v USA aj súdny spor). Oficiálnym problémom však je, že Saudská Arábia a USA by sa mali zdržať vzájomného zasahovania do domácich záležitostí.

Ropu bude Západ potrebovať

Faktom je, že USA sa už nespoliehajú na Saudskú Arábiu ako na hlavného dodávateľa ropy. Za posledný mesiac však J. Biden aj francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzvali monarchiu, aby zvýšila produkciu ropy s cieľom zmierniť tlak na západné ekonomiky, znížiť ceny ropy a znížiť závislosť Európy od ruského dovozu. Saudskoarabský korunný princ zamietol obe žiadosti, čím signalizoval eskaláciu napätia s americkou administratívou.

H. Khashan pripomína, že pokiaľ Biden nezmení svoj prístup, vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou sa budú naďalej zhoršovať. Je však podľa neho nepravdepodobné, že sa dostanú do bodu, odkiaľ niet návratu, pretože saudskoarabskí členovia kráľovskej rodiny vedia, že prežitie kráľovstva závisí od dobrej vôle USA. "Pre nich je budúcnosť krajiny dôležitejšia ako nástup korunného princa na trón."

Abu Dhabi sa otáča na východ

Počas niekoľkých posledných rokov SAE tiež vyjadrili svoju nespokojnosť s USA. Abu Dhabi, ako dôkaz uvádza meniacu sa politiku Washingtonu voči Iránu, prísne podmienky pri predaj lietadiel F-35 piatej generácie a vlažné odsúdenie nedávnych útokov Houthi na Abu Dhabi. Abú Zabí dokonca zvažuje nákup ruských lietadiel SU-75, ktoré sú stále vo vývoji, aby prejavilo svoje sklamanie z váhania Bidenovej administratívy ohľadom F-35.

Ruská invázia na Ukrajinu odhalila rozsah zhoršenia vzťahov medzi USA a SAE. Predstavitelia Spojených arabských emirátov uprednostňujú na vyriešenie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou použitie diplomacie, pričom argumentujú, že ak by sa postavili na jednu stranu, násilnosti by sa len zhoršili. Tvrdia, že im ide predovšetkým o humanitárny rozmer vojny a chcú pomôcť zmierniť utrpenie civilistov.

V Bezpečnostnej rade OSN sa SAE zdržali hlasovania o rezolúcii, ktorá mala odsúdiť ruskú inváziu. Hlasovalo sa až potom, čo izraelský premiér Naftali Bennett tlačil na korunného princa Abú Zabí Mohammada bin Zayeda, známeho aj ako MBZ, aby tento krok podporil.

Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí MBZ podporil právo Ruska brániť svoju národnú bezpečnosť, keď minulý týždeň telefonicky hovoril s V. Putinom. Vláda SAE ruské tvrdenie nepoprela, ale zdôraznila, že bude spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami, aby pomohla nájsť riešenie konfliktu.

Ďalší krok Washingtonu

Ukrajinská kríza tieto roztržky len prehlbuje. Saudská Arábia si myslí, že odmietnutím žiadostí USA o zvýšenie produkcie ropy môžu tlačiť na amerického prezidenta, aby uznal MBS za nástupcu kráľa Salmana. SAE veria, že ak USA ukážu, že majú iné možnosti, môžu prinútiť Bidenovu administratívu, aby ich považovala za politického hráča ťažkej váhy v Perzskom zálive.

Veľvyslanec Spojených arabských emirátov v USA Yousef al-Otaiba, kedysi označovaný za najvplyvnejšieho muža Washingtonu, vo svojom priznaní prezradil, že strategické partnerstvo týchto dvoch krajín prechádza ťažkými časmi. Odkaz bol jasný: Ak je cieľom USA znížiť svoj bezpečnostný záväzok voči SAE, Abu Dhabi má právo hľadať partnerov inde. USA však nebudú tolerovať nesúhlas Saudskej Arábie a SAE maskovaný vo forme neutrality a podľa toho s nimi budú aj zaobchádzať, odkazuje Washington.

Ďalšie dôležité správy

putin
Neprehliadnite

Západ sa mýli, ak si myslí, že izoloval V. Putina. Má spojencov, a to priam kráľovských