Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk hlasne podporuje Ukrajinu od začiatku brutálnej vojenskej invázie zo strany Ruska. Ale Tesla, rovnako ako väčšina ostatných veľkých automobiliek, má väzby na minimálne jedného ruského dodávateľa. Napriek sankciám Západu a snahám izolovať Rusko stále trvajú.

Výrobca elektrických vozidiel E. Muska kúpil hliník v hodnote miliónov eur od spoločnosti Rusal, ktorú založil sankcionovaný ruský oligarcha Oleg Deripaska. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré získal web CNBC.

Slúži na karosérie pre Model Y

Koncom roka 2020 začala Tesla podľa týchto faktúr obstarávať hliník od Rusalu - ruského giganta na výrobu kovov a tiež druhého najväčšieho dodávateľa hliníka na svete. Spoločnosť nebola pod americkými sankciami, keď od nej Tesla začala nakupovať. Hliník však potrebuje aj v súčasnosti na odlievanie, presnejšie na výrobu karosérií pre Tesla Model Y.

Viacerí súčasní a bývalí zamestnanci Tesly poskytli CNBC faktúry za aktuálne nákupy, hoci chceli zostať v anonymite s odvolaním sa na strach z odplaty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa