Americký prezident Joe Biden a taliansky premiér Mario Draghi v utorok počas stretnutia v Bielom dome zdôraznili jednotný postup v bezprecedentnej reakcii Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Ľudia chcú mier

,,Väzby medzi našimi dvoma krajinami budú vždy silné a - ak nič iné - táto vojna na Ukrajine ich posilňuje," povedal Draghi.

Ruský prezident Vladimir Putin bol podľa talianskeho premiéra presvedčený, že môže Západ rozdeliť - no mýlil sa. ,,Držíme spolu," povedal.

Draghi takisto povedal, že je načase ,,hlboko popremýšľať" o prímerí. ,,Ľudia chcú premýšľať o možnosti dosiahnuť prímerie a začať sa zaoberať vierohodnými rokovaniami," povedal taliansky premiér.

Biden sa takisto pochvalne vyjadril o jednotnej pozícii Západu. ,,Putin veril, že nás môže rozdeliť, my sme sa však posilnili," povedal.

Rím má s Moskvou priateľské vzťahy

Taliansko je závislé na ruskom plyne a Rím má tradične s Moskvou priateľské vzťahy, píše AFP. Draghiho vláda však podporuje úsilie potrestať Rusko za jeho útok na Ukrajinu.

Draghi prisľúbil podporu Talianska pre akékoľvek sankcie EÚ na ruský sektor energetiky - aj napriek riziku. Taliansko v súčasnosti z Ruska dováža 40 percent zemného plynu, pripomína AFP.

Ďalšie dôležité správy

WA 33 Brusel - Taliansky premiér Mario Draghi dáva vyhlásenie pred rokovaním s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v Bruseli v pondelok 7. marca 2022. FOTO TASR/AP  

Italy's Prime Minister Mario Draghi delivers a statement to the media prior to a meeting with President of the European Commission Ursula von der Leyen at EU headquarters in Brussels, Monday, March 7, 2022. (Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Mario Draghi vyzval na ukončenie jednomyseľnosti v otázke zahraničnej politiky EÚ