Taliansky premiér Mario Draghi vyzval EÚ, aby upustila od požiadavky jednomyseľnosti pri rozhodnutiach v oblasti zahraničnej politiky, píšu The Financial Times s tým, že blok v súčasnosti zápasí s bezpečnostnými a ekonomickými výzvami vyplývajúcimi z ruskej invázie na Ukrajinu.

Draghi vo svojom prejave v Európskom parlamente uviedol, že EÚ potrebuje zlepšiť svoje rozhodovacie kapacity, aby mohla efektívne reagovať na výzvu, ktorú predstavuje Rusko - teda priamy útok na najväčší úspech EÚ: zabezpečenie mieru na kontinente.

„Musíme prekonať tento princíp jednomyseľnosti, ktorý vedie k logike prekríženého veta, a posunúť sa k rozhodnutiam prijatým kvalifikovanou väčšinou,“ povedal Draghi. "Európa schopná robiť včasné rozhodnutia je Európa, ktorá je dôveryhodnejšia voči svojim občanom a voči svetu," dodal.

Hoci Lisabonská zmluva z roku 2009 umožňuje EÚ prijímať väčšinové rozhodnutia v mnohých oblastiach, citlivé témy – ako sú dane, sociálna ochrana, pristúpenie nových členských štátov, spoločná zahraničná a bezpečnostná politika a policajná spolupráca – si vyžadujú jednomyseľnosť všetkých členských štátov.

Draghi tiež uviedol, že Európa potrebuje prehĺbiť integráciu a koordináciu obrany. Zatiaľ čo kombinované výdavky členských štátov EÚ na obranu boli približne trikrát vyššie ako v prípade Ruska, EÚ podľa neho prevádzkuje celkovo 146 obranných systémov, čo brzdí koordináciu. Naproti tomu USA prevádzkujú len 34 zbraňových systémov. Draghi navrhol, aby EÚ zorganizovala konferenciu, na ktorej by o tejto otázke diskutovala.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin školil Draghiho, vysvetľoval mu, ako má platiť za plyn v rubľoch