Ruský prezident Vladimir Putin vysvetľoval v stredu v telefonáte talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu systém platenia za ruský zemný plyn v rubľoch. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Rusko oznámilo, že kvôli západným finančným sankciám súvisiacim s Ukrajinou plánuje vyžadovať platby za svoj export energií radšej v rubľoch, než ako obvykle v eurách či dolároch.

Taliansko je silno závislé od ruského plynu a Draghi tento návrh predtým odmietol. Vo vyhlásení jeho úradu sa neuvádzalo, ako premiér reagoval na Putinovo vysvetlenie, ako bude tento systém platenia fungovať.

"Rozhovor sa zameriaval na rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou a na ich najnovší vývoj," napísal Draghiho úrad vo vyhlásení. Bol to prvý takýto telefonický rozhovor Draghiho a Putina odvtedy, čo Rusko spustilo 24. februára inváziu na Ukrajinu, pripomenula agentúra Reuters.

Draghi "zdôraznil, že dôležité je čo najskôr zaviesť prímerie", uviedol jeho úrad. Dodal, že obaja lídri sa dohodli, že bude dobré zostať v kontakte.

Premiér Draghi je bývalý guvernér Európskej centrálnej banky (ECB) a niekdajší guvernér Talianskej národnej banky.

Agentúra AFP medzitým informovala, že Putin v stredu nemeckému spolkovému kancelárovi Olafovi Scholzovi povedal, že európske spoločnosti môžu za ruský plyn aj naďalej platiť v eurách, a nie v rubľoch, ako bolo predtým oznámené.

Ďalšie dôležité správy

KK33 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi si dáva dole respirátor počas tlačovej konferencie o nových opatreniach vlády proti koronavírusu v Taliansku, 10. januára 2022 v Ríme. FOTO TASR/AP
Italian Premier Mario Draghi wears his face mask during a press conference to explain the Government's new anti-COVID 19 measures in Rome, Monday, Jan. 10, 2022. New coronavirus restrictions went into effect Monday in Italy targeting the unvaccinated, with proof of vaccination or recovery from a recent infect
Neprehliadnite

Draghi vyzýva Čínu, aby nepodporovala Rusko a zároveň spochybňuje Zelenského optimizmus