Sudkyňa Monika Jankovská by mala zvážiť podanie návrhu ministrovi spravodlivosti na prerušenie funkcie sudcu, hovorí predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Mala by tak urobiť z dôvodu zachovania dôvery verejnosti v justíciu, jej nestrannosť a nezávislosť. L. Praženková zároveň odsúdila korupciu v slovenskej justícií.

 

„Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková ostro odsudzuje akékoľvek korupčné správanie, ku ktorému by došlo v slovenskom súdnictve. Korupciu sudcov považuje za absolútne neprijateľný stav, proti ktorému treba nekompromisne zasiahnuť,“ uvádza sa v stanovisku Súdnej rady na margo údajnej medializovanej komunikácie medzi Marianom Kočnerom a bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti za Smer-SD Monikou Jankovskou.

L. Praženková zároveň uvádza, že v prípade, že orgány činné v trestnom konaní potvrdia pravosť informácií v medializovanej komunikácii, by malo dôjsť k vzneseniu obvinenia voči konkrétnym osobám. Tento názor deklaroval aj minister spravodlivosti Gábor Gál. V prípade obvinenia môže G. Gál podať návrh na dočasné pozastavenie funkcie sudcu a rozhodne o ňom disciplinárny senát do desiatich dní od jeho doručenia.

 „Do ukončenia vyšetrovania, t. j. bez potvrdenia pravosti komunikácie, nemá predsedníčka Súdnej rady právomoc vykonať akékoľvek opatrenia vo vzťahu k výkonu funkcie sudcu,“ píše sa v stanovisku Súdnej rady.

Z údajnej komunikácie medzi M. Kočnerom a M. Jankovskou, ktorú opisuje Denník N, vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli M. Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská autenticitu tejto komunikácie odmieta.