Rýchlosť aplikácie vakcín je v Izraeli voči zvyšku sveta bezprecedentná. Milión zaočkovaných z menej ako 10-miliónovej populácie v 1. kole naznačuje, že Izrael sa stane prvou krajinou, kde bude viditeľný dopad vakcinácie na zdravie, ekonomiku aj spoločnosť.

Kým sa ekonómovia prebiehajú v zvyšovaní odhadu hospodárskeho rastu krajiny v novom roku, lekári sledujú vplyv očkovania na šírenie vírusu. Do pozornosti sa im dostalo 240 novoinfikovaných ľudí covidom, ktorí boli len pred niekoľkými dňami predtým v 1. kole zaočkovaní vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech.

The Times of Israel tvrdí, že aj ľudia, ktorí sa dali zaočkovať, musia nasledujúce týždne pokračovať v dodržiavaní epidemiologických opatrení. Trvá totižto až štyri týždne, kým sa u nich vyvinie plnohodnotná imunita.

Očkovanie
Neprehliadnite

Európska únia v očkovaní zaostáva. Pri novom variante vírusu budú následky veľké

Proces vakcinácie pozostáva z dvoch samostatných očkovaní. Dostupné štúdie ukazujú, že pri prvom zaočkovaní trvá 8-10 dní, kým sa naplno prejaví jeho efekt. Vtedy dosiahne úspešnosť očkovania približne 50 percent, čo znamená, že stále existuje polovičná šanca, že sa človek covidom nakazí.

Je preto potrebné aj druhé zaočkovanie. To sa aplikuje tri týždne po prvom a pre zvýšenie imunity je kritické. Druhým očkovaním as úspešnosť vakcíny posunie z 50 percent na udávaných 95 percent. Takto vysoká imunita sa získa až štyri týždne po očkovaní.

Napriek podaniu dvoch vakcín by sa úspešnosť zaočkovania mala pohybovať okolo úrovne 95 percent. Znamená to, že z milióna zaočkovaných môže choroba prepuknúť u 50-tisíc z nich.

Vedci zároveň pripomínajú, že stále nie je jasné, či zaočkované osoby ďalej neprenášajú a nešíria vírus. Je totižto možné, že vakcinácia iba zabráni, aby choroba u nich prepukla, no nezabráni šíreniu covidu.

A doctor shows in his hand a positive and a negative swabthe
Neprehliadnite

Vírus je mimo kontroly. Lockdown bude trvať až do očkovania. Opatrenia musia prísť ihneď

Dobrou správou pre prijatie očkovania verejnosťou je, že veľká väčšina Izraelčanov, ktorí dostali vakcínu, neudáva žiadne zdravotné problémy. Iba jeden z tisíca pociťuje mierne vedľajšie následky a iba pár desiatok muselo vyhľadať lekársku pomoc.

Najčastejšie vedľajšie následky sú slabosť, závraty a teplota, ktoré udáva zhruba 300 Izraelčanov. Podobný počet ľudí má problém s lokalizovanými symptómami v mieste vpichu injekcie.

Alergická reakcia sa objavila u 14 ľudí a prejavila sa sčervenaním a svrbením jazyka a hrdla. Ďalší 26 ľudí udávalo neurologické problémy. Lekársku starostlivosť muselo vyhľadať spolu 51 ľudí, čo je 0,008 percenta.

Po očkovaní zomreli štyria ľudia, no podľa lekárov a rodinných príslušníkov tri úmrtia nemajú s očkovaním žiadny súvis, štvrtý pacient s vážnymi zdravotnými problémami je v procese skúmania.