Odkedy sa objavil koronavírus, svet zasiahla jedna veľmi dobrá a jedna veľmi zlá správa. Tou dobrou je vynájdenie účinnej vakcíny. Stačí, aby sa zaočkovala väčšina populácie, a je šanca, že covid bude porazený. Tou zlou správou je, že koronavírus zmutoval na britský spôsob.

Mutácia sama o sebe nie je problém. Mutácií koronavírusu sme videli už mnoho. Problémom je ale taká mutácia, ktorá buď prináša väčšiu smrtnosť, alebo zníži účinnosť vakcíny, či spôsobí radikálne väčšiu infekčnosť. Zdá sa, že britská mutácia patrí do tej tretej kategórie.   

Londýn
Neprehliadnite

V Londýne sa šíri nová mutácia koronavírusu, nakazilo sa viac než tisíc ľudí

Cez víkend boli zverejnené informácie, že britská mutácia zmenila na genetickej informácii vírusu iba 23 písmen. Tým však výrazne obmenila povrchový proteín, pomocou ktorého sa covid viaže na ľudskú bunku. To mu dodalo radikálne vyššiu nákazlivosť.

Až takú, že na zníženie šírenia sa vírusu nemusí pomôcť ani prísny lockdown. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock tvrdí, že nová mutácia vírusu sa dostala mimo kontroly. Minister navrhol, aby časť Anglicka ostala v lockdowne až pokým neprebehne celoplošná vakcinácia. To môže trvať mesiace.

Odporúčanie M. Hanckoka je veľkým varovaním, že situácia z jari sa môže opakovať. Vtedy sa svet s hrôzou pozeral na vyčíňanie covidu v Číne, no bez uvedomenia si, že sa vírus čoskoro dostane do každého kúta sveta. Tým, že sa našli britské mutácie covidu v Dánsku, Austrálii a Holandsku je zrejmé, že čoskoro bude aj tento typ vírusu takmer všade. Minimálne v celej Európe.

Londýn pred Vianocami 2020
Neprehliadnite

Pre Londýn platí zákaz vychádzania, dôvodom je šíriaca sa mutácia Covidu-19

Kým sa zatiaľ nezdá, že by vírus spôsoboval vyššiu smrtnosť či bol rezistentný voči vakcíne, jeho vysoká infekčnosť hrozí, že spoločnosť a ekonomika bude musieť byť zatvorená mesiace. Je kritické, aby vlády reagovali na novú situáciu okamžite.

Niektoré to aj spravili a zastavili dopravu z Veľkej Británie. Česko zaviedlo povinnú karanténu pre všetkých prichádzajúcich spoza kanála. Slovenská vláda zatiaľ mlčí. Igor Matovič vypisuje na facebooku statusy o „falošnici“. Marek Krajčí je ticho.

Oficiálne kanály nehovoria, či a kedy sa stretáva konzílium odborníkov, pandemická komisia, ústredný krízový štáb či vláda. Zdá sa, že s tým, ako sú členovia vlády v karanténe, manažment vírusu opäť visí v limbe. No práve v tejto chvíli je kritické, aby sa prijali prísne opatrenia na zabránenie príchodu či šíreniu britskej mutácie na Slovensku.

Situácia na letisku v Amsterdame
Neprehliadnite

Britská mutácia vírusu nie je pod kontrolou, štáty EÚ rušia spojenia

Už cez víkend mali zasadať všetky kľúčové vládne organizácie a navrhnúť riešenie. S najväčšou pravdepodobnosťou by bolo treba prijať okamžité sprísnenie opatrení, vrátane skutočne tvrdého lockdownu a povinnej karantény ľudí prichádzajúcich zo zahraničia.

V stávke sú tisíce a tisíce životov. Teraz sa M. Krajčí a I. Matovič nebudú môcť vyhovárať na ministra hospodárstva či prezidentku. Slovensko, tak ako aj ďalšie krajiny, čelia veľkej hrozbe, pričom historické skúsenosti s manažmentom pandémie neveštia pre našu krajinu nič dobré. Varovania tu však sú, ako si ich zoberie k srdcu premiér a minister zdravotníctva, uvidíme čoskoro.

UK PM Johnson Delivers Virtual Press Conference From Downing Street
Neprehliadnite

Britská mutácia vírusu vyvoláva obavy. Situáciu zachráni iba očkovanie, no to ukazuje riziká