Britský premiér Boris Johnson sľúbil ešte počas týždňa obyvateľom Spojeného kráľovstva Vianoce v rodinnom kruhu. Svoje rozhodnutie v sobotu náhle zmenil. Do prísnej karantény poslal 16 miliónov ľudí z Londýna a južného Anglicka. V krajine nastal vianočný chaos, keď polícia aktívne bráni ľuďom cestovať. 

Dôvodom je nová mutácia koronavírusu. Mutácie koronavírusu sa objavujú častejšie, no zatiaľ žiadna nemala tak významný vplyv na šírenie sa vírusu ako tá britská. Podľa slov epidemiológov sa šíri o 70 percent rýchlejším tempom ako bežný koronavírus.

Vedci tvrdia, že množstvo infikovaných ľudí sa v Londýne za minulý týždeň takmer zdvojnásobilo. Ide o dramatický nárast. Z tohto až 60 percent bolo nakazených novou mutáciou vírusu.

Situácia na letisku v Amsterdame
Neprehliadnite

Britská mutácia vírusu nie je pod kontrolou, štáty EÚ rušia spojenia

Dramatické šírenie

Podľa odhadov britských epidemiológov nová mutácia zvýšila koeficient šírenia sa vírusu o 0,4. Je to významný nárast, ktorý môže znemožniť zastavenie epidémie dokonca aj pomocou lockdownov.

Odhaduje sa, že prísny lockdown v krajine zavedený v novembri dokázal znížiť koeficient šírenia sa vírusu iba k hodnote 0,8 – 1,0. Nová mutácia má tak potenciál zvýšil tento koeficient nad hodnotu jedna. Pri nej by nebolo možné dostať vírus pod kontrolu ani pomocou prísnych opatrení.

Tieto správy vyvolávajú znepokojenie, čím ešte viac ukazujú na potrebu rýchleho a plošného očkovania. Ak by sa mutácia vírusu z Anglicka rozšírila globálne, očkovanie by mohlo byť jediné riešenie zastavenia rýchleho zamorenia populácie.

Zmutovaný kmeň vírusu sa už objavil aj v Austrálii, ako aj kontinentálnej Európe. Z tohto dôvodu bolo izolované najväčšie austrálske mesto Sydney. Holandsko a Belgicko reagovali z európskych krajín ako prvé a zastavili leteckú dopravu s Veľkou Britániou.  

Londýn
Neprehliadnite

V Londýne sa šíri nová mutácia koronavírusu, nakazilo sa viac než tisíc ľudí

Problémy očkovania

Vakcinácia môže byť podľa niektorých odborníkov jediným riešením boja s touto mutáciou. Zatiaľ ale neexistuje dôkaz, že očkovanie bude proti novej mutácii účinné. V Spojených štátoch sa však ukazujú prvé menšie problémy s očkovaním spojené.

Americký Úrad pre kontrolu chorôb v piatok oznámil, že registruje šesť ojedinelých prípadov anafylaktického šoku spôsobených podaním vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech.

Všetky postihnuté osoby mali menej ako 65 rokov. Dokopy bolo podaných 112-tisíc vakcín. Z nich vyše 3-tisíc hlásilo symptómy, ktoré znemožňovali návrat do práce alebo k denným aktivitám. Väčšina z nich si nevyžiadala poskytnutie zdravotnej starostlivosti.

Londýn pred Vianocami 2020
Neprehliadnite

Pre Londýn platí zákaz vychádzania, dôvodom je šíriaca sa mutácia Covidu-19