Inflácia na Slovensku zostala v decembri minulého roka na novembrovej úrovni 15,4 percenta. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb pritom medzimesačne rástli najmenej za celý rok, a to o 0,2 percenta. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

V priemere ceny z mesiaca na mesiac od januára stúpali o 1,2 percenta. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rástla a v novembri a decembri sa zastavila na hodnote 15,4 percenta, vyčíslili štatistici.

Ceny pohonných hmôt sú nižšie

Medzimesačne v decembri vzrástli ceny v deviatich z 12 výdavkových skupín domácností. Najvýraznejší vplyv na infláciu mali pritom aj naďalej potraviny, rast ich cien dosiahol 1,2 percenta. V odbore bývanie a energie ceny vzrástli, rovnako ako v novembri, o 0,5 percenta. „Naopak, markantné zníženie cien, a to o 10 percent, sa prejavilo pri pohonných hmotách,“ zdôraznil ŠÚ SR.

V medziročnom porovnaní zachytil nárast vo všetkých sledovaných výdavkových skupinách, päť z nich pritom dosiahlo zvýšenie cien vyššie ako 12 percent. Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív.

Výrazne si priplácame za potraviny

Potraviny v decembri medziročne zdraželi o 29 percent. V odbore bývanie a energie ceny medziročne stúpli o 16,8 percenta. Túto hodnotu ovplyvnilo zvýšenie cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavuje v inflácii počas celého roka.

Ceny v doprave boli pod vplyvom postupného zlacňovania pohonných látok medziročne vyššie už len o 7,9 percenta. „Bolo to oveľa nižšie tempo zdražovania ako počas prvých šiestich mesiacov roka, kedy rast cien v tomto odbore v júni stúpol až na 23,7 percenta“ dodali štatistici.

Ďalšie dôležité správy

Wooden,Blocks,With,Percentage,Sign,And,Arrow,Up,,Financial,Growth,
Neprehliadnite

Priemerná inflácia na Slovensku dosiahla za minulý rok takmer trinásť percent