Priemerná inflácia na Slovensku za celý minulý rok dosiahla 12,8 percenta. Výraznejšie rástli ceny iba v roku 1993. Vlaňajší vývoj ovplyvnilo najmä zdraženie energií a v novodobej histórii SR rekordný nárast cien potravín a pohonných hmôt. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad.

Rast cien sa v minulom roku výrazne zdynamizoval, ešte v roku 2021 dosiahla inflácia iba 3,2 percenta a od roku 2005 ani raz neprekročila hranicu 5 percent. „Vlaňajšia ročná inflácia tak prekonala predošlé maximum z roku 2000, kedy rast cien dosiahol 12 percent. Vyššia inflácia bola nameraná iba v prvom roku existencie samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, kedy inflácia prekročila 23 percent, pri mierne odlišnej metodike ako v súčasnosti,“ priblížili štatistici.

Vysoký rast cien sa prejavil najmä v dôsledku zdražovania dvoch hlavných výdavkových skupín domácností – potravín a nealkoholických nápojov, ako aj bývania s energiami, ktoré spolu tvoria 47 percent výdavkov.

Potraviny

Pri potravinách sa ceny za minulý rok zvýšili priemerne o 19,3 percenta, pričom vyšší rast sa prejavil vo všetkých deviatich sledovaných skupinách produktov. Najväčší vplyv na výdavky domácností mal celkový rast cien mäsa o viac ako 18 percent, mlieka, syrov a vajec o vyše 20 percent, ako aj chleba a obilnín o približne 21 percent.

Bývanie a energie

„Pri bývaní a energiách sme zaznamenali medziročný rast cien o 15,5 percenta. Takýto vývoj najvýraznejšie ovplyvnilo, po úpravách regulovaných cien pre domácnosti, zvýšenie cien energií na začiatku roka,“ priblížil ŠÚ SR. V druhom polroku sa k tomu pripojil zrýchlený rast cien najmä dreva, pevné palivá tak za celý rok zdraželi o štvrtinu.

Pohonné látky

Tretí najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali vlani pohonné látky, ktoré zdynamizovali rast cien v doprave. Ich ceny zaznamenali rekordné rasty aj hodnoty najmä v druhom štvrťroku, mesiac pred prázdninami ich rast prekročil 40 percent. V priemere za celý rok boli pohonné látky drahšie o 26 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke logo v budove, v ktorej sídli Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na Záhradníckej ulici Bratislave 28. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SPPK: Aj rok 2023 bude poznačený energetickou krízou a vysokou infláciou