Spotrebiteľské ceny v Nórsku zaznamenali v júli nečakané zrýchlenie rastu, výsledkom čoho je najvyššia miera inflácie za posledných 34 rokov. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje nórskeho štatistického úradu.

Ako informoval server RTTNews, spotrebiteľské ceny v Nórsku vzrástli v júli medziročne o 6,8 percenta po tom, ako v júni zaznamenali rast o 6,3 percenta. Výsledok prekvapil ekonómov, ktorí počítali so zotrvaním tempa rastu na júnovej úrovni. Zrýchlenie rastu cien znamená, že inflácia sa dostala na najvyššiu úroveň od júla 1988, v ktorom zaznamenala rovnako 6,8 percenta.            

Výrazne sa zvýšili náklady na dopravu, ktoré vzrástli o 11,2 percenta. Nasledoval rast cien potravín a nealkoholických nápojov, ktorý dosiahol 10,4 percenta.

Výraznejší než očakávaný rast zaznamenali spotrebiteľské ceny v Nórsku aj v medzimesačnom porovnaní. Oproti júnu vzrástli o 1,3 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali rast na úrovni 0,9 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Nórsko má v pláne znížiť vývoz elektriny do Európy v prípade, že úrovne vody vo vodných elektrárňach ostanú aj naďalej nízke. Svojím rozhodnutím tak uštedrilo lídrom EÚ ďalšiu ranu. Tých s blížiacou sa zimou aj naďalej trápia neisté dodávky energie
Neprehliadnite

Európske dodávky energie dostali ďalšiu ranu. Nórsko chce znížiť vývoz elektriny do Európy