Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol v stredu vyzval najväčších producentov ropy z aliancie OPEC+, aby prijali opatrenia, ktoré pomôžu znížiť ceny komodity na rozumnú úroveň".  „Veľmi dúfam, že na ďalšom stretnutí alebo stretnutiach uvidím, že podniknú potrebné kroky na upokojenie globálnych trhov s ropou a pomôžu znížiť ceny na rozumnú úroveň," povedal Birol novinárom.

Rusko by mohlo pomôcť európskym trhom s plynom

Šéf IEA si na mušku vzal aj Rusko pre plyn.  „Rusko môže ľahko zvýšiť export do Európy o 15 percent a výrazne utíšiť európske trhy s plynom," vyhlásil. Ceny zemného plynu v Európe tento rok prudko vzrástli a Rusko, hlavný dodávateľ regiónu, len pomaly zvyšuje dodávky. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojenci z aliancie OPEC+ na čele s Ruskom, sa v júli dohodli na pomalom zvyšovaní produkcie ropy každý mesiac, keďže sa svetová ekonomika zotavuje z pandémie ochorenia covid-19. Poprední producenti totiž vlani po vypuknutí pandémie výrazne znížili ťažbu po tom, ako krajiny zaviedli blokády a ceny ropy sa prepadli nakrátko až do záporných hodnôt.

Ceny ropy by mohli narušiť zotavovanie

Ekonomiky sa medzičasom začali zotavovať z pandémie po spustení očkovania a ceny ropy sa už pohybujú okolo 71 eur za barel, čo je úroveň, o ktorej sa mnohí analytici domnievajú, že by mohla podkopať globálne zotavovanie. Svoju stratégiu má aliancia prehodnotiť na decembrovom stretnutí. Spojené štáty a niekoľko ďalších veľkých spotrebiteľov ropy v utorok oznámili uvoľnenie dodávok zo svojich strategických zásob. Cieľom tohto kroku je zmierniť prudko rastúce ceny na čerpacích staniciach, ktoré načierajú do vreciek spotrebiteľov a zvyšujú náklady na dopravu.

ropné pole
Neprehliadnite

Ceny ropy pokračujú v raste, prijaté opatrenia ich nezastavili