Šírenie koronavírusovej mutácie delta stále obmedzuje dopyt po rope, to sa ale zmení ku koncu roka, kedy sa dostaví silný rast dopytu. Vo svojej mesačnej správe o situácii na trhu to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA). Dopyt po rope klesá už tri mesiace.

Zlom ku koncu roka nastane vďaka postupu v očkovaní, najmä v Ázii. „Už teraz sa objavujú známky, že prípadov nákazy koronavírusom ubúda. Očakávame, že dopyt sa v októbri prudko zvýši, a to v rozsahu 1,6 milióna barelov denne. V raste potom bude pokračovať až do konca roka," uviedla agentúra, ktorá sídli v Paríži.

Agentúra predpovedá výrazné oživenie na trhu od štvrtého štvrťroku, kedy sa začne prejavovať dopyt, ktorý doteraz brzdili reštrikcie zavedené pre pandémiu. K rastu dopytu prispeje aj ďalší postup v očkovaní.

Ropné vrty pri americkom meste Odessa
Neprehliadnite

Cena ropy opäť rastie, v piatok sa Brent dostal nad 73 dolárov. Môže za to aj hurikán

Šírenie koronavírusovej mutácie delta v posledných mesiacoch však agentúru prinútilo k tomu, aby znížila odhad rastu dopytu po rope na tento rok o 105-tisíc barelov denne. Naopak odhad na budúci rok zvýšila, a to o 85-tisíc barelov denne.

Agentúra upozornila tiež na dopady hurikánu Ida, ktorý zasiahol koncom augusta juh Spojených štátov. Škody, ktoré živel napáchal na pobreží Mexického zálivu, spôsobili celosvetovo prvý pokles ponuky ropy za posledných päť mesiacov. IEA pritom odhaduje, že v dôsledku vyčíňania hurikánu môže ponuka ropy na trhu potenciálne klesnúť až o 30 miliónov barelov.

IEA funguje ako poradca v otázkach energetiky pre krajiny združené v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).