Ceny ropy pokračujú v raste aj uprostred týždňa po výraznom zvýšení v utorok. Zdražovanie zatiaľ nezastavila ani koordinovaná akcia spotrebiteľských krajín na čele s USA, ktoré ohlásili uvoľnenie ropy zo strategických rezerv.

Ako Trend informoval, viacerí experti sa zhodli, že ak  chce americká vláda urobiť veľký krok, nech vypustí časť ropy zo strategických zásobníkov. Aktuálne podľa dát amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) môžu strategické zásobníky dodávať viac ako 600 miliónov barelov ropy a pokryť približne 40 dní dopytu rafinérií.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s januárovým kontraktom sa v stredu o 8.07 h SEČ predával po 78,85 dolára (70,03 eura). To bol o 35 centov alebo 0,45 percenta viac ako v utorok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si počas utorka pripísala 1,75 dolára alebo 2,3 percenta a uzavrela na 78,50 dolára za barel.

Januárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v stredu ráno (8.12 h SEČ) zdražel o 30 centov alebo 0,36 percenta na 82,61 dolára za barel.

Uvoľňujú viacerí, zatiaľ to nestačí

Na uvoľnení ropy zo strategických rezerv sa okrem USA podieľajú aj Čína, India, Japonsko, Južná Kórea a Veľká Británia. Veľkí spotrebitelia sa týmto spôsobom snažia zastaviť rast cien čierneho zlata, ktoré sa v októbri dostali na viacročné maximá a ktoré ohrozujú zotavovanie ekonomík z koronakrízy.

To, že ceny po uvoľnení ropy zo strategických rezerv rastú a neklesajú, má podľa expertov viacero dôvodov. Jedným je, že trh o uvoľnení už niekoľko týždňov špekuloval a už je započítané v cenách. Navyše, podľa niektorých účastníkov trhu bolo uvoľnenie menšie, než sa očakávalo. Ďalším faktorom je tiež, že časť z uvoľnenej ropy sa neskôr má opäť vrátiť do rezerv.

Zatiaľ nie je jasné, ako na tento krok zareagujú producenti združení v aliancii OPEC+, ktorí od leta postupne zvyšujú ťažbu, aj keď len miernym tempom. Špekulovalo sa o tom, že aliancia by mohla spomaliť zvyšovanie produkcie.

Na takéto ceny z minulého roka môžeme už len spomínať.
Neprehliadnite

Cena benzínu presiahla 1,50 eur za liter. Pôjde ešte vyššie?