Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (SAE) naznačili, že aliancia OPEC+ bude pokračovať vo zvyšovaní produkcie ropy opatrne a nepodľahne tlaku USA, aby pumpovala komoditu na trhy rýchlejšie.

Prezidenta Joea Bidena znepokojujú vysoké ceny benzínu, ktoré už v USA dosiahli sedemročné maximum a prispievajú k zrýchľovaniu inflácie v Amerike. Vyzval preto 23-člennú alianciu najväčších svetových producentov ropy, aby otvorila kohútiky a pomohla stlačiť ceny.

Zvyšujú dennú ťažbu

OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom v súčasnosti zvyšuje svoju dennú ťažbu o 400 000 barelov mesačne. „Tých 400 000 pokračuje a to by malo stačiť,“ povedal minister energetiky SAE Suhail bin Mohammed al-Mazroui v Abú Zabí, kde sa zúčastňuje konferencie o rope a plyne Adipec.

OPEC
Neprehliadnite

Napriek zdraženiu ropy OPEC pravdepodobne dodrží novembrový plán ťažby

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej partneri z aliancie OPEC+ sa najbližšie stretnú 2. decembra, aby diskutovali o ťažobnej politike.

Ceny ropy rastú

Ceny ropy sa tento rok zvýšili približne o 60 percent na vyše 80 amerických dolárov za barel, pričom niekoľko energetických manažérov a lídrov, ako je napríklad ruský prezident Vladimir Putin, povedalo, že by sa mohli dostať až na 100 USD/barel.

Podľa ministra energetiky zo SAE sa trh s ropou začiatkom budúceho roka prepne z deficitu ponuky na prebytok, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo OPEC+ nebude agresívny pri zvyšovaní dodávok na trhy.

OPEC, ropa
Neprehliadnite

OPEC sa prerátal, dopyt po rope bude na budúci rok asi nižší

Jeho slová potvrdil aj saudskoarabský minister energetiky Abdulaziz bin Salmán a dodal, že trhy s ropou sú aktuálne relatívne pokojné v porovnaní s trhmi s uhlím a zemným plynom, ktorých ceny minulý mesiac vyleteli na rekordné maximá.

Zásoby klesli

Zásoby ropy v skladovacích zariadeniach na celom svete rapídne klesli, odkedy OPEC+ na začiatku roka 2020, po vypuknutí pandémie nového koronavírusu, výrazne znížil dodávky. Ale od budúceho mesiaca začnú opäť stúpať, povedal saudskoarabský minister. „OPEC+ si plní svoju povinnosť,“ dodal.

Aj ománsky minister energetiky poznamenal, že nie je potrebné, aby OPEC+ zrýchľoval zvyšovanie produkcie. Skupina sa tak pravdepodobne na svojom decembrovom zasadnutí rozhodne pokračovať v doterajšej politike zvyšovania produkcie o 400 000 barelov mesačne.

podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič
Neprehliadnite

Slovensko čelí medzinárodnej arbitráži s pochybnými motívmi. V hre môžu byť stovky miliónov