Epidemiologická situácia v Rakúsku a najmä Českej republike je podľa publicistu Juraja Hrabka výrazne horšia ako na Slovensku. ,,Ak nezatvárame hranice s Českom, kde už bolo za jeden deň viac ako tisíc nakazených a hranice s Rakúskom, má to iba politické dôvody, nie zdravotné. My sme museli nosiť rúška aspoň v obchodoch a MHD, v Česku a Rakúsku to ľudia nemuseli robiť. Tam sa k tomu pristupuje až teraz," povedal Hrabko v diskusii na Tablet.tv.

Aj keď Slovensko podľa Hrabka dostatočne nevyužilo letné mesiace na prípravu na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu a aktuálne opatrenia skôr ad hoc reagujú na vzniknutú situáciu, jar vďaka vláde Igora Matoviča (OĽANO) a predtým Petra Pellegriniho (Hlas-SD) zvládlo lepšie ako susedné štáty. Teraz podľa neho hrozí, že sa do krajiny nákaza bude dostávať od susedov.

In this June 17, 2014 photo, a stocker rolls product to restock at a Kroger grocery store in Richardson, Texas. The Commerce Department releases wholesale trade inventories for June on Friday, Aug. 8, 2014. (AP Photo/LM Otero)
Neprehliadnite

Koronavírus výrazne zvýšil zisk najväčšej sieti supermarketov v USA Kroger

,,Opatrenia, aké sa robili na jar, dnes neplatia a podľa môjho názoru je to všetko chaotické," konštatuje Hrabko. "Bola e-karanténa, kontroly na hraniciach, meranie teploty. To dnes neexistuje. Aspoň námatkové kontroly a meranie teplôt na hranici malo ostať," tvrdí.

Niektoré prijímané opatrenia podľa Hrabka naopak nemajú zmysel. ,,Aký význam má povoliť zábavu do 23.00 h? To sa čaká, že po tej diskotéke pôjde každý domov spať? Takéto obmedzenie nemá absolútne žiadny význam, buď to treba uťať úplne, alebo to treba povoliť, podľa toho, aká je epidemiologická situácia v danej lokalite," povedal.