Zavedenie núdzového stavu počas pandémie koronavírusu potichu obmedzilo jeden z hlavných nástrojov proti praniu špinavých peňazí.  Známy pojem doba kešu sa tak na Slovensko po ôsmich rokoch znovu vrátil, píše server aktuality.sk.

Limity, ktoré od roku 2013 určoval zákon o obmedzení platieb v hotovosti pre fyzické osoby do 15-tisíc eur a pre právnické osoby do 5-tisíc eur, v čase núdzového stavu neplatia.  Potvrdili to šéf parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) aj ministerstvo financií.

Autá v hotovosti

„Prevádzkujeme predajňu vozidiel a viackrát sa nám stalo počas jarného lockdownu, že nám volali zákazníci a pýtali sa, či si môžu u nás kúpiť auto v hotovosti,“ povedal pre spravodajský web predajca ázijskej značky áut.

Hovorí, že počas druhej vlny ich viackrát kontaktovali ich stabilní klienti, že by si chceli rozšíriť vozový park, podmienkou bola platba v hotovosti.

volvo
Neprehliadnite

Švédska automobilka Volvo očakáva problém s čipmi aj v budúcom roku

Autopredajca preto oslovil miestny daňový úrad, aby sa uistil, či to nieje nezákonné. Zo štátneho úradu im prišla nejasná odpoveď. „Z daňového úradu nám povedali, že predaj môžeme týmto spôsobom vykonať, ale odporučili nám, aby sme to nerobili,“ doplnil.

Opísal aj postup, ako to fungovalo. Keď sa predajca dohodol so záujemcom, zákazník buď išiel do banky a vložil peniaze na účet firmy, alebo priamo doniesol hotovosť a oni mu vystavili pokladničný blok.

Nielen autá?

Nejde zrejme iba o autá. „Mám známych medzi developermi a keď som im povedal o tejto téme, tiež priznali, že takto počas núdzového stavu predali niekoľko bytov a domov,“ hovorí západoslovenský obchodník.

Zastavenie fungovania jedného z nástrojov proti praniu a legalizácii peňazí z trestnej činnosti priznáva aj Marián Viskupič. „Áno, je pravda, že zavedením núdzového stavu prišlo zároveň k pozastaveniu platnosti zákonných limitov pre platbu v hotovosti.“

Aj tento krok podľa neho poukazuje na to, že núdzový stav by mal byť čo najviac časovo obmedzený a politici by ho mali využívať iba vo výnimočných prípadoch.

Dáta nie sú

Štatistický úrad ani Národná banka Slovenska nemajú údaje o počte takýchto platieb, ktoré boli zrealizované po zavedení núdzového stavu počas pandémie. Údaje o tom nemá ani finančná správa.

Za posledné dva roky udelila 32 pokút za celkovo vyše 16-tisíc eur pre porušenie limitov pri platbách v hotovosti. Všetky prípady sa týkali incidentov ešte pred zavedením núdzového stavu.

Xiaomi
Neprehliadnite

Čína má v pláne masovú výrobu elektrických automobilov

Vláda vyhlásila prvý raz núdzový stav v súvislosti s ochorením covid-19 minulý rok 16. marca a trval do 13. júna. V septembri toho istého roka vláda Igora Matoviča znovu zaviedla núdzový stav, skončil sa v máji. Vláda Eduarda Hegera pri tretej vlne pandémie odhlasovala núdzový stav minulý týždeň.

Výnimku pre limity na platby „v keši“ priznáva aj ministerstvo financií.

„Pokiaľ ide o obavu, že by v období, počas ktorého sa neuplatňujú zákonné limity, mohli byť zneužité pre bezhotovostné platby medzi osobami na pranie špinavých peňazí, máme za to, že orgány, ktoré majú v kompetencii odhaľovanie legalizácie príjmov z trestnej činnosti, si plnia svoje úlohy tak, aby k takémuto zneužitiu nedochádzalo,“ reagoval tlačový odbor ministerstva financií.

Na snímke zamestnanci automobilky Volkswagen Slovakia a.s. odchádzajú z práce po obnovení výroby v Bratislave 20. apríla 2020. Bratislavský Volkswagen od pondelka po niekoľkotýždňovej prestávke čiastočne obnovil výrobu automobilov. Bratislavský závod rozbehol v jednozmennej prevádzke za prísnych opatrení jeden zo segmentov vyrábajúcich SUV vozidlá. Firma prerušila výrobu 17. marca 2020 pre aktuálnu krízovú situáciu v súvislosti s novým koronavírusom. Automobilka sa rozhodla prerušiť výrobu aj z
Neprehliadnite

Automobilky vs. OTP: Potrebujeme plán vlády poznať čo najskôr a aj jej spoluúčasť

Na otázku, ako konkrétne posilňujú bezlimitné hotovostné platby protipandemické opatrenia a či neplánujú zákon zmeniť, ministerstvo neodpovedalo.

Doba kešu

Pojem sa stal známym potom, ako Denník N a týždenník Trend zverejnili články o prípade, keď v súčasnosti odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák tvrdil, že cez svoju firmu BL-202 zaplatil v hotovosti 12 miliónov eur za sedem bytov v budove Five Stars Residence v centre Bratislavy.

Šéf rezortu financií Igor Matovič patril pred rokmi k hlasným kritikom tejto kauzy. Poslanci OĽaNO v júni 2016 vysypali v parlamente 24 červených tašiek plných napodobenín peňazí počas vystúpenia Igora Matoviča, aby demonštrovali spornú dvanásťmiliónovú transakciu.

Bašternáka sa vtedy zastal jeho obchodný partner a niekdajší minister vnútra Robert Kaliňák. „Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu,“ povedal Hospodárskym novinám.

Turkey Corruption Protest
Neprehliadnite

Ficov prenajímateľ má vysvetliť, ako mohol „vykešovať“ 12 miliónov eur