Odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka prepustil súd podmienečne na slobodu. Okresný súd Trenčín tak v pondelok vyhovel návrhu riaditeľa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, kde si Bašternák odpykáva päťročný trest.

Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť. Senát tiež rozhodol o skúšobnej dobe 30 mesiacov, nariadil kontrolu technickými prostriedkami a odsúdenému uložil zákaz opustenia územia SR v skúšobnej dobe.

„S rozhodnutím Okresného súdu Trenčín som sa nestotožnil, podal som proti nemu sťažnosť. Dôvodom je prebiehajúce trestné konanie v inej právnej veci, kde bol Ladislav Bašternák neprávoplatne odsúdený a uznaný za vinného zo zločinu krátenia dane. Krajská prokuratúra navrhuje súhrnný trest odňatia slobody v trvaní sedem rokov,“ povedal prokurátor Boris Buvala. Bašternákov právny zástupca Peter Filip považuje rozhodnutie o prepustení za správne a zákonné.      

Podmienečné prepustenie umožňuje Trestný poriadok v prípade, že osoba odsúdená za zločin si odpykala už polovicu trestu, odsúdený svojím správaním a plnením svojich povinností vo výkone trestu odňatia slobody preukázal polepšenie a že od odsúdeného možno očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Bašternáka v kauze neodvedenia dane a poistného odsúdil v marci 2019 trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.

Ladislav Bašternák sa na súde 7. septembra 2021 priznal k trestnému činu. Je to už jeho druhý skutok, ku ktorému sa priznal. Prvýkrát bol odsúdený 14. marca 2019 na 5 rokov nepodmienčne.
Neprehliadnite

Podnikateľ Ladislav Bašternák vyhlásil, že je vinný v prípade daňového podvodu