Na Slovensku bude platiť na dva týždne tzv. lockdown. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní, informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík.

Na Slovensku budú zatvorené podľa Sulíka všetky reštaurácie aj predajne, okrem tých esenciálnych. ,,Všetci si želáme a dúfame, že sa situácia dovtedy zlepší. O desať dní budeme znovu vyhodnocovať," povedal Sulík. Dodal, že strana SaS bude tlačiť na to, aby sa začali uplatňovať výhody pre očkovaných.

Minister Lengvarský varuje pred najhorším scenárom.
Neprehliadnite

Minister Lengvarský pripustil prevoz pacientov s ochorením covid do zahraničia

Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje schválený návrh opatrení z dlhodobého hľadiska za nezodpovedný. ,,Hodiť cez palubu ľudí chránených očkovaním pokladám za veľkú chybu. Traja koaliční partneri prijali opatrenia, v ktorých však nie je akýkoľvek motivačný prvok, ktorý by nabádal ľudí, aby sa dali očkovať," skonštatovala na sociálnej sieti. 

Tlačová konferencia premiéra Hegera

Núdzový stav a lockdown

Na Slovensku bude od polnoci platiť na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj dvojtýždňový zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na rokovaní.

,,Je potrebné, aby sme sa ako spoločnosť zomkli. Situácia je vážna," povedal premiér. Zomknutie je podľa neho dôležité medzi očkovanými aj neočkovanými, v koalícii aj opozícii a v celej spoločnosti.

Vláda schválila návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o núdzovom stave, ktorý začne platiť už od štvrtku 25. novembra a potrvá 90 dní. Súčasťou je aj zákaz vychádzania, ktorý sa vymedzuje na čas od 5. hodiny rannej do 1. hodiny nočnej. 

Covid-19
Neprehliadnite

Covid-19: Na Slovensku pribudlo viac ako 10-tisíc nových prípadov, zomrelo 71 ľudí

Obmedzenia sa netýkajú cesty do zamestnania, ak home office nie je možné realizovať, do potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc, novinových stánkov, banky, poisťovne. Výnimkou je aj cesta na poštu, na výdajné miesta, k lekárovi, na test na covid-19.

Viedeň - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na obchodnej ulici vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.
Neprehliadnite

Žijeme absurdné časy. Slovensko to skúša s medovým lockdownom, už pripúšťa povinné očkovanie

Povolená je aj cesta na pohreb, svadbu či za účelom starostlivosti o blízku osobu, ale aj na prechádzku so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1 kilometra od bydliska, patrí sem aj pobyt v prírode a individuálny šport. 

Školy zostanú otvorené

Oproti minulému lockdownu nastane zmena v prípade fungovania škôl, ktoré zostanú otvorené. Cesty do a zo materských či ostatných škôl sú povolené. Ako informoval minister Sulík školy na Slovensku sa budú zatvárať ako posledné. Liberáli na rokovaní vlády rovnako súhlasili s tým, aby bolo testovanie na školách povinné.

Sulík povedal, že konzílium na dva týždne navrhlo zatvoriť školy a liberáli sú zásadne proti. ,,Uplatnili sme si právo veta. Oceňujem, že koaliční partneri rešpektujú a dodržujú koaličnú zmluvu, ktorá takéto právo veta jednotlivým stranám priznáva. My to robíme mimoriadne zriedkavo," povedal minister hospodárstva.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

,,Školy sa budú zatvárať ako posledné, trváme na tom, aby zostali otvorené. Súhlasíme aj s tým, aby testovanie v školách bolo povinné," povedal Sulík. Zároveň súhlasí so sprísnením režimu, ale nechce, aby sa zatvárali školy. ,,Nechceme vychovať generáciu nevzdelaných detí, to by bola obrovská spoločenská škoda," dodal.

Minister hospodárstva poznamenal, že školy boli v predchádzajúcom období veľmi dlho zatvorené. To, že sa nezatárajú školy, nie je podľa Sulíka zodpovednosť premiéra, ale berú to na seba.  

Slovensko by malo nakúpiť 10 miliónov antigénových testov

Slovensko by malo nakúpiť 10 miliónov kusov antigénových testov. Návrh nákupu antigénových testov zo spoločného obstarávania Európskej komisie z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v stredu odobrila vláda. Malo by ísť o testy spoločnosti Siemens - antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, ktoré spĺňajú aj kritériá pre potreby samotestovania. O zabezpečenie finančných prostriedkov na ich nákup sa má postarať Ministerstvo financií SR. O ich uskladnenie sa postará Správa štátnych hmotných rezerv SR.

Nakúpia liek s látkou molnupiravir

Slovensko nakúpi 35 000 balení lieku s účinnou látkou molnupiravir, ktorý sa používa na liečbu ochorenia covid-19. Návrh z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR schválila v stredu vláda.

MZ SR navrhuje uzatvoriť bilaterálnu zmluvu aj na nákup ďalších až 35 000 dávok predmetného lieku s cieľom zabezpečenia dostupnosti tohto lieku do konca tohto roka.

Zo schváleného materiálu vyplýva, že ide perorálne  antivirotikum, ktorého mechanizmus účinku zabraňuje množeniu širšieho spektra RNA vírusov vrátane SARS-CoV-2 u infikovanej osoby.

,,Skúšaný orálne podávaný antivirotický liek by mal brániť množeniu vírusu SARS-CoV-2 v tele pacienta tak, aby nedochádzalo k ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. Pacienti zaradení do klinického skúšania užívali štyri tablety dvakrát denne po dobu päť dní," dodal rezort zdravotníctva.

Kompetencie rozdelili medzi tri ministerstvá

 Metodické usmernenie o rozsahu a podmienkach úhrad nákladov spojených s vykonávaním opatrení hospodárskej mobilizácie pre zdravotnícke zariadenia už nebude pripravovať iba ministerstvo zdravotníctva, ale pre subjekty vo svojej pôsobnosti aj ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany.

Vyplýva to z návrhu na zmenu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou na zabezpečenie riešenia pandemickej situácie, ktorý v stredu schválila vláda.

,,Cieľom aktualizácie nariadenia vlády je zabezpečenie plynulého a funkčného systému financovania subjektov hospodárskej mobilizácie v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva vnútra SR a Ministerstva obrany SR, ktoré vykonávajú nariadené opatrenie hospodárskej mobilizácie organizácia zdravotníckeho zabezpečenia," uvádza sa v schválenom materiáli.

Aplikačná prax preukázala, že je vhodnejšie ponechanie spracovania usmernenia na každom z týchto ústredných orgánov štátnej správy, ktorý vydáva príkaz na vykonávanie opatrenia hospodárskej mobilizácie.

Alternatíva bez lockdownu neexistuje

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred rokovaním vlády povedal, že alternatíva bez tzv. lockdownu neexistuje, všetko ostatné je populizmus.  Deklaroval, že na vláde bude hlasovať za návrh pandemických opatrení z dielne ministra V. Lengvarského.

,,Ťažko hovoriť, čo vláda schváli, rokuje sa a rokovalo sa. Slovom dnešného dňa je zodpovednosť, respektíve zodpovednosť verzus populizmus. Verím, že zodpovednosť zvíťazí," podotkol Naď.  Vie si predstaviť niektoré výnimky len pre zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Minister nevie, aká je posledná verzia opatrení.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková

O výnimkách pre očkovaných ľudí sa podľa šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej rozprávajú už dlho. Podotkla, že obmedzenie vstupu do niektorých zariadení po zistení stavu osoby je v súlade v ústavou.

,,Ak berieme do úvahy aj informácie zo Svetovej zdravotníckej organizácie, že ľudia, ktorí sú očkovaní, menej šíria vírus, tak je v poriadku, ak na to budeme objektívne prihliadať v rámci právnej úpravy," povedala Kolíková.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pred rokovaním uviedol, že podporí akékoľvek opatrenia, ktoré budú chrániť zdravie, životy a minimalizovať ekonomické škody.

Mikas: Opatrenia by mali byť prísne

Mali by sa prijať také opatrenia, ktoré by sa dotkli všetkých a budú prísne. V stredu to pred rokovaním vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Priznal, že presne nevie, ako aktuálne vyzerá posledná verzia opatrení, o ktorej má rozhodovať vládny kabinet.

Slovensko sa podľa jeho slov nachádza vo vážnej situácii. Slovákov vyzýva na zníženie mobility. K dnešnému dňu bolo na Slovensku hospitalizovaných 3 200 pacientov, povedal s tým, že ide o ,,pomyselnú premisu stanovenú v covid automate".

Mikas priznal, že nevie, v akej podobe sú aktuálne návrhy. Tvrdí však, že sa všetci musia spojiť. Z epidemiologického hľadiska by sa priklonil k tomu, aby opatrenia trvali tri týždne. Situácia sa má priebežne monitorovať. Aj keby sa teraz začali ľudia proti ochoreniu covid-19 očkovať, situáciu v nemocniciach to zlepší až po čase.

Remišová: Korona tu bude aj budúci rok

Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním by mohli výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) to uviedla na sociálnej sieti. Zdôraznila, že lockdown iba odsúva obete a utrpenie o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je podľa nej uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam.

,,Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým, navyše mimoriadne nákladným, opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie a tým je očkovanie," vyhlásila Remišová.

Ako skonštatovala vicepremiérka, očkovanie je jediné dlhodobo účinné riešenie. Presadzuje preto, aby akékoľvek navrhované opatrenia boli zároveň motiváciou k očkovaniu, inak sú podľa nej z dlhodobého hľadiska neúčinné. Zároveň chce, aby opatrenia zjednodušovali život očkovaným. Práve tí podľa nej chránia nemocnice a pracovné miesta.

Podľa Remišovej je potrebné podporovať konštruktívne a rozumné opatrenia. V súvislosti s možným zatváraním škôl Remišová uviedla, že školy by sa mali zatvárať posledné a otvárať prvé.

,,Budem presadzovať, aby školy zostali otvorené. Videli sme to aj minulý rok, že žiakov a študentov nevykompenzujete tým, že im dáte finančné kompenzácie. Straty, ktoré oni počas roka zažívali, tie sa nedajú vykompenzovať. Školy by mali zostať otvorené," vyhlásila vicepremiérka.

Zároveň dodala, že ochorenie sa šíri najmä v zamestnaní. ,,Presadzujeme, aby v zamestnaní platil režim OTP, a aby testovanie bolo minimálne dvakrát za týždeň," dodala.  

Viac o téme: Covid-19