Banky chcú, aby klienti používali menej hotovosti. Paradox je, že hotovosti je napriek tomu čoraz viac. Je jasné, že sa jej v budúcnosti celkom nezbavíme, no je možné, že sa bude meniť spôsob, ako s ňou budeme pracovať.

V obehu je viac bankoviek

„Objem hotovosti v ekonomike výrazne rastie,“ povedal viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor počas konferencie Deň bez hotovosti. Objem bankoviek v obehu rastie napriek tomu, že vý-znam bezhotovostných platieb sa zdôrazňuje pri každej príležitosti.

V bankovkách je v obehu zhruba 1,5 bilióna eur a v ekonomike tak vzniká zvláštny jav, keď objem hotovosti stúpa napriek tomu, že na platby ju používame čoraz zriedkavejšie. Má to dve vysvetlenia. Hotovosť totiž viac používame vo forme úspor, ktoré nenarastajú len na bežných bankových účtoch, ale počas pandémie ľudia peniaze odkladajú aj u seba doma.

Ďalší dôvod je, že podľa odhadov sa obrovské množstvo bankoviek nachádza mimo eurozóny. Ľ. Ódor upozornil na odhady, podľa ktorých to môže byť 30 až 50 percent bankoviek. V januári 2002 euro štartovalo približne s ôsmimi miliardami bankoviek v hodnote zhruba 221,5 miliardy eur. V súčasnosti je objem hotovosti zhruba 27,5 miliardy kusov bankoviek práve v hodnote približne 1,5 bilióna eur. Rast objemu hotovosti je neustály a pomerne rovnomerný.

Viac digitálnych transakcií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa