Prvá loď so zásielkou hnojív z Ruska vyplávala v utorok z Holandska a smeruje do afrického štátu Malawi. Predchádzalo tomu niekoľko dní administratívnych prieťahov súvisiacich so západnými sankciami uvalenými na Rusko.

Katastrofické straty na úrode

Plavidlo MV Greenwich si prenajal Svetový potravinový program (WFP) a preváža 20 000 ton hnojiva určeného pre Malawi.

Táto zásielka je prvou z približne 260 000 ton hnojív z Ruska uskladnených v prístavoch po celej Európe. Ich preprava k príjemcom by podľa OSN pomohla zabrániť ,,katastrofickým stratám na úrode v Afrike", kde práve prebieha výsadba pred novou pestovateľskou sezónou, približuje tlačová agentúra AP.

Bez prospechu pre Rusko

Aj keď bola v júli uzavretá dohoda, ktorá má zabezpečiť, že vývoz hnojív z Ruska bude vyňatý zo sankcií uvalených na Moskvu po jej invázii na Ukrajinu, holandské úrady túto zásielku zablokovali s tým, že osoba, ktorej meno je na sankčnom zozname, figuruje v danej spoločnosti na výrobu hnojív.

Holandsko uvoľnilo blokádu nákladu až po ubezpečení OSN, že zásielka bude doručená do Malawi, a že z toho nebude mať prospech ruská spoločnosť ani sankcionovaná osoba.

Náklad vyložia v mozambickom prístave Beira, odkiaľ sa po súši prepraví do vnútrozemského štátu Malawi v južnej Afrike. Ďalší náklad hnojív by sa mal vydať do západnej Afriky, tvrdí OSN.

Ďalšie dôležité správy

Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.
Neprehliadnite

Rusko navždy stratilo Európu ako svojho najväčšieho odberateľa energií, vyhlásil Birol