Európska únia potrebuje dodatočné prostriedky, aby sa odstrihla od ruského plynu a chránila spoločnosti a domácnosti pred súčasnou energetickou krízou, píše agentúra Bloomberg.

Irene Tinagliová, ktorá predsedá Výboru pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu, v rozhovore pre Bloomberg News povedala, že súčasné navrhované zdroje „nebudú stačiť na skutočné vyriešenie problému energetickej nezávislosti a energetickej chudoby“.
Dodatočné návrhy Európskej komisie, výkonnej zložky EÚ, „budú veľmi cenné a veľmi užitočné,“ dodala.

Jej výbor a členské štáty rokujú o návrhu, ktorý je známy ako Repower EU. Umožnil by použitie až 220 miliárd eur (228 miliárd dolárov) nevyčerpaných úverov z fondu na obnovu po pandémii a 20 miliárd eur dotácií na posilnenie energetickej infraštruktúry EÚ.

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová minulý mesiac navrhla, že exekutíva môže presadzovať použitie dodatočných financií na doplnenie balíka vzhľadom na obrovské potreby na kontinente, ale jej inštitúcia stále posudzuje investičnú medzeru a spôsob financovania dodatočných zdrojov.

I. Tinagliová povedala, že obmedzený rozpočet EÚ, ktorý predstavuje približne jedno percento HDP bloku „očividne nestačí“ na riešenie mnohých problémov, ktorým Európa čelí, od energetiky po bezpečnosť.

EÚ by mala diskutovať o dodatočných spoločných zdrojoch, ktoré „odložia ideológie bokom“, a to aj prostredníctvom viacerých spoločných pôžičiek, podobne ako to bolo v prípade 800 miliardového programu obnovy EÚ (NGEU), vytvoreného počas pandémie.

Za predsedníctva U. von der Leyenovej „sme už videli veľký skok vpred v podobe NGEU,“ dodala I. Tinagliová. „Neviem, či existuje energia a politický kapitál na dva veľké skoky vpred počas toho istého mandátu.“

Ďalšie dôležité správy

ropovod
Neprehliadnite

Deravé embargo. Viacero európskych krajín sa odmieta odstrihnúť od ruskej ropy