Americký najvyšší súd v pondelok rozhodol v prospech spoločnosti Alphabet, ktorú zažalovala firma Oracle kvôli časti svojho zdrojového kódu použitom v operačnom systéme Android. Ten sa používa vo väčšine smartphonov a jeho tvorcom je práve Google, ktorý spadá pod Alphabet. Oracle požadoval podľa agentúry Bloomberg odškodné deväť miliárd dolárov, nedostane ale nič. Google podľa súdu neporušil autorské právo. Kauza sa tiahla desať rokov, rozhodnutie sa podľa agentúr odrazí na pravidlách sektore vývoja softvéru.

Operačný systém Android, ktorý bol uvedený v roku 2007, pozostáva z miliónov riadkov zdrojového kódu. Google v ňom však využil aj 11.330 riadok kódu a organizáciu, ktoré sú súčasťou platformy Java, ktorej majiteľom je Oracle. Programovací jazyk Java spája programy s operačnými systémami a Oracle tvrdí, že Google porušil autorské právo na tento softvér.

Electronic screens post prices of Alphabet stock, Monday, Feb. 1, 2016, at the Nasdaq MarketSite in New York. Alphabet, the parent company of Google, reports quarterly earnings Monday. (AP Photo/Mark Lennihan)
Neprehliadnite

Zisk Alphabet, materskej spoločnosti Google, vo 4. kvartáli vzrástol o polovicu

Väčšina poroty (šesť ku dvom hlasom) najvyššieho súdu sa priklonila k názoru, že Google má na bezplatné využitie malej časti programovacieho jazyka Java právo vďaka ustanoveniu amerického autorského práva. Ide o časť zvanú fair use. Vďaka podobným výnimkám môžu napríklad umelci vo svojom diele použiť malé výňatky z práce niekoho iného.

Prípad pozorne sledovali predovšetkým firmy v americkom Silicon Valley. Mnoho obľúbených prvkov v dnešných smartfónoch totiž funguje vďaka tomu, že aplikácie komunikujú medzi sebou alebo so softvérom telefónu. Vývojári sa obávali, že víťazstvo Oraclu by mohlo viesť k ďalším patentovým sporom o využívaní softvéru. Tiež by podľa nich mohlo zabrzdiť inovácie; zabezpečenie, aby spolu jednotlivé softvérové ​​prvky komunikovali, by podľa nich v prípade víťazstva Oraclu boi náročnejšie aj drahšie.