Francúzska vláda pracuje na ďalších opatreniach na obmedzenie prudkého nárastu cien elektriny. Uviedol to v piatok minister financií Bruno Le Maire, ktorý sa obáva ich negatívneho politického vplyvu tri mesiace pred prezidentskými voľbami v krajine.

„Pozrite sa, čo sa deje v Kazachstane, celkom to svedčí o tom, čo sa môže stať, keď ceny energií explodujú, je to politicky nebezpečné," povedal minister novinárom.

Hrozba protestov

Ceny energií môžu byť vo Francúzsku citlivou témou. Zvýšenie dane z pohonných látok v roku 2018 vyvolalo mesiace trvajúce násilné pouličné protesty, ktoré vyústili do širšieho protivládneho hnutia tzv. žltých viest.

Vzhľadom na to, že ceny energií minulý rok na celom svete prudko vzrástli, vláda v Paríži sa zaviazala chrániť domácnosti obmedzením zvýšenia regulovaných taríf na rok 2022 len na 4 percentá. Ceny však pokračujú v raste a zníženie daní z cien elektriny, ktoré malo ich zdražovanie obmedziť, už nestačí.

Prudké zvýšenie cien

„Ak nenájdeme riešenie pre ceny elektriny v najbližších dňoch, Francúzi zaznamenajú na konci januára nárast o 35 až 40 percent," povedal Le Maire.

„Na rade sú tisíce pracovných miest. Preto sme uplynulé dva týždne pracovali vo dne v noci, aby sme našli riešenie, ktoré zaručí 4-percentný strop pre rast cien energie a ochráni firmy náročné na spotrebu elektriny," uviedol.

Hľadajú riešenia

Paríž zvažoval, že prinúti štátom kontrolovanú energetickú spoločnosť EDF, aby predala viac jadrovej produkcie svojim konkurentom za zvýhodnenú sadzbu, čím zabráni vysokým cenám na veľkoobchodných trhoch, ktoré by sa museli premietnuť aj do regulovanej tarify pre domácnosti.

Le Maire dodal, že o tom hovoril so šéfom EDF Jeanom-Bernardom Levym a eurokomisárkou pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovou, ako aj s ďalšími európskymi komisármi na začiatku polročného predsedníctva Francúzska v Európskej únii.

Kosovský premiér Albin Kurti.
Neprehliadnite

Energetická kríza v Kosove: Ľudia si zaobstarali generátory a vláda vyhlásila stav núdze