Kosovo prežíva najhoršiu energetickú krízu za posledných desať rokov, mnoho podnikov i domácností si preto zaobstaralo prenosné generátory na výrobu elektriny.

Dvojhodinové prestávky

K tomuto kroku sa niektorí obyvatelia tejto takmer dvojmiliónovej krajiny uchýlili po tom, čo distribučná spoločnosť KEDS minulý týždeň oznámila, že až do odvolania zavádza dvojhodinové prestávky v dodávkach elektrickej energie. Uviedla to agentúra Reuters.


pôvodný súbor:elektrika001.JPG
Neprehliadnite

Energetická kríza by mohla v roku 2022 začať slabnúť

,,Denne sa ku mne dostane aspoň 15 kusov (generátorov) na opravu, ale pre jedného človeka je nemožné to všetko zvládnuť. Môžem ich opraviť tak päť alebo šesť," popísal Gani Fazlia, zatiaľ čo pred jeho obchodom čakali ďalší dvaja zákazníci, ktorí priniesli svoje dva staré generátory na opravu.

Xhelal Gashi pre zmenu zvažuje, že zavrie svoju prištinskú pekáreň. Len s ťažkosťami totiž zvláda pokryť náklady na palivo do generátora. ,,Obvykle platím za účet za elektrinu okolo 300 eur, ale teraz utratím denne 100 až 110 eur za naftu do generátora," posťažoval sa pekár, ktorý zamestnáva desať ľudí.

Počasie aj technika

S prudkým nárastom cien plynu a elektriny sa stretávajú krajiny naprieč Európou. V Kosove je situácia o niečo horšia kvôli nízkej domácej produkcii energie, čo núti krajinu dovážať viac energie než obvykle.

Na vine sú technické závady aj chladné počasie, ktoré vyradilo v starých elektrárňach časť produkcie. Kosovo vyrába väčšinu energie v dvoch starých uhoľných elektrárňach a obvykle dováža zo zahraničia 10-15 percent energie. Za súčasnej krízy ale toto množstvo narástlo na 40 percent.

WA 7 Londýn - Guvernér britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) Mark Carney na tlačovej konferencii v LOndýne 12. februára 2015. BoE očakáva, že tempo rastu spotrebiteľských cien sa vráti k 2-% inflačnému cieľu v priebehu dvoch rokov. Banka vo svojej kvartálnej inflačnej správe dodala, že britská ekonomika si v najbližšom období udrží robustný rast. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews. Podľa guvernéra BoE Marka Carneyho inflácia klesne v najbližších mesiacoch pod nulu. Zdôraznil
Neprehliadnite

Energetická kríza spustila veľké presúvanie kapitálu

Kosovo tak dováža viac energie, s ktorou trhy nepočítali, uviedlo Európske združenie prevádzkovateľov prenosových sústav elektriny (ENTSO-E), podľa ktorého by nadmerný dopyt tejto balkánskej krajiny mohol ohroziť dodávky energie v celej Európe.

Stav núdze pre energie

Kosovská vláda minulý týždeň v piatok vyhlásila na 60 dní stav núdze, čo jej umožní vyčleniť viac peňazí na dovoz energie, prípadne zaviesť ešte tvrdšie opatrenia a ďalšie prestávky v dodávkach elektriny.

Podľa premiéra Albina Kurtiho vzrástli dovozné ceny elektriny z minuloročných 70 eur (zhruba 1740 Sk) za megawatthodinu (MWh) až na 515 eur. Obyvatelia Kosova pritom platia vďaka veľkým dotáciám šesť centov (zhruba 1,50 Sk) za kilowathodinu (kWh), čo je najmenej v Európe.

EU
Neprehliadnite

Energetická drahota: dane dole, zisky distribútorov tiež, lóve od štátu – v EÚ sa skúša všeličo

Energetická závislosť Kosova na hnedom uhlí, ktoré silne znečisťuje životné prostredie, spoločne s politickou nestabilitou v krajine odrádzajú zahraničných investorov, čo sťažuje modernizáciu energetickej infraštruktúry, upozorňuje Reuters.

,,Či už vláda rozhodne akokoľvek, oprava ktoréhokoľvek bloku súčasných elektrární alebo vybudovanie novej uhoľnej elektrárne potrvá najmenej päť rokov," myslí si Trim Tërnava zo spoločnosti Jaha Solar, ktorá vyrába solárne panely.

Viac o téme: Energetická kríza