Spotrebitelia, firmy, politici. Nik z nich nevychádza z údivu, ako prudko ceny energií stúpli. Ide skutočne o extrém. Na druhej strane, Európa má za sebou nevídanú dekádu poklesu cien energií.

Cena elektriny sa od leta 2008 takmer neustále znižovala. Roky, keď ceny rástli, boli výnimočné. Na tom si napríklad postavila biznismodel firma Slovakia Energy.

Na snímke ilustračné foto k téme zvyšovanie cien elektreny.
Neprehliadnite

Kto zaplatí za zlé rozhodnutia Slovakia Energy a ďalších padlých hráčov

Oproti letu 2008 boli ceny energií v jeseni 2021 dvojnásobné. Keby sa na tieto úrovne dostali postupne, išlo by priemerne o päťpercentný ročný nárast. Nič príjemné, ale zároveň nič drastické. Búrku spôsobilo niekoľko faktorov. Niektoré pretrvajú, iné sú pravdepodobne dočasné.

Povolenky – jednosmerný lístok na vrchol

EÚ sa už dávno rozhodla, že ak sa má znečistenie ovzdušia znížiť, musí mať svoju cenu. A tá by mala rásť, aby znečisťovanie nebolo výhodné. Spočiatku to nefungovalo, emisné povolenky stáli pár eur za tonu, bol ich prebytok a pre znečisťovateľov nepredstavovali veľký náklad.

Situácia sa začala meniť v roku 2018, keď Únia zaviedla systém Market Stability Reserve, ktorý mal zamedziť tvoreniu prebytkov. Emisné povolenky v krátkom čase niekoľkonásobne zdraželi. Cena za tonu CO2 dosiahla v roku 2019 nový rekord – 25 eur. 

WA 1 archív Praha - Na archívnej snímke z 9. októbra 2021 český premiér a líder hnutia ANO Andrej Babiš sa prihovára svojim priaznivcom počas tlačovej konferencie po parlamentných voľbách v Prahe.  Menšinový vládny kabinet českého premiéra Andreja Babiša, tvorený hnutím ANO a ČSSD, schválil vo štvrtok 11. novembra 2021 svoju demisiu. Kabinet schválil svoju demisiu na mimoriadnej schôdzi deň po zavŕšení ustanovujúcej schôdze novej Poslaneckej snemovne zvolenej v októbrových parlamentných voľbách.
Neprehliadnite

Za rastom cien emisných povoleniek nie sú nekalé tržné praktiky, zistil regulátor

Nastúpený trend pokazila recesia vyvolaná pandémiou. Cena povoleniek sa v obavách z prebytku prepadla na pätnásť eur za tonu. Brusel, povzbudený dobrým výkonom obnoviteľných zdrojov energií, predstavil ešte ambicióznejšie ciele zníženia emisií a ceny povoleniek sa spamätali.

Menej priaznivé bolo, že tento trh si začali všímať hedžové fondy, ktoré v ňom videli rýchlu cestu k zhodnoteniu kapitálu. 

Známy manažér hedžových fondov Pierre Andurand už v roku 2020 stavil na pokles cien ropy a svojim investorom zarobil viac ako 150 percent. Následne časť portfólia presunul na trh emisných povoleniek.

Sme presvedčení, že v päťročnom horizonte musí ísť cena nahor, to je v podstate garantované. Pokiaľ EÚ zachová svoj záväzok bojovať proti klimatickej zmene využitím trhu s emisnými povolenkami, sme si istí, že ich cena bude rásť.
Pierre Andurand (Andurand Capital Management)

Na ceny netlačia špekulanti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa