Na utorkovej demonštrácii v Bratislave sa stretlo približne päťtisíc stúpencov krajnej pravice aj ľavice, ktorých však spojil hnev. Mávajúc slovenskými zástavami, všetci unisono požadovali koniec vlády „šašov“ a „zradcov“, ktorým kladú za vinu, že ich ožobračujú svojou podporou Ukrajiny v jej boji proti ruskému agresorovi, všimol si Bloomberg.

Viac veríme Rusom

Slovensko, ktoré je členom EÚ aj NATO, spomedzi ostatných spojencov v strednej a východnej Európe vyniká svojou nízkou podporou aliancie a vysokou mierou dôvery v Rusko a jeho vládu. Iba každý druhý Slovák verí, že Rusko skutočne napadlo Ukrajinu a viac občanov Slovenska dôveruje Rusku ako Spojeným štátom.

Slovenská vláda aktívne podporuje Ukrajinu prostredníctvom sankcií, dodávok zbraní a poskytnutia pomoci približne 88-tisíc utečencom, ktorí na Slovensku požiadali o poskytnutie dočasného útočiska.

Ide v tom aj prezidentka

Opozičný líder Robert Fico a jeho verní v úsilí zvýšiť si preferencie na to zareagovali protiúnijnou rétorikou hodnou maďarského premiéra Viktora Orbána. „Za zdražovanie z veľkej miery zodpovedá súčasná vláda a prezidentka, lebo zatiahli Slovensko do vojny, s ktorou Slovensko nemá nič spoločné,“ povedal v utorok v Bratislave svojim stúpencom Fico.

Bratislavské zhromaždenie bolo za dva roky prvou spoločnou demonštráciou opozičných strán, aj keď v rámci Európy určite nešlo o udalosť ojedinelú. V čase, keď ceny potravín a energií prudko stúpajú z ekonomických dôsledkov rusko-ukrajinského konfliktu nevytĺkajú extrémisti politický kapitál len na Slovensku, ale prakticky na celom starom kontinente.

Extrémisti sa tešia

Sedem mesiacov po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, problémy s infláciou a dramatický pokles životnej úrovne vdýchli nový život dobre známym politickým silám, ktoré buď otvorene vystupujú proti odhodlaniu Európskej únie odpojiť sa od ruského plynu, alebo oprašujú staré trópy odmietania prisťahovalectva či vyzdvihovania nativizmu.

Ultrapravicová strana Švédski demokrati skončila v septembrových voľbách druhá a jej zástupcovia po prvý raz v dejinách zasadnú vo vláde. Vo všeobecnosti sa očakáva, že v nedeľných voľbách v Taliansku zvíťazí strana Bratia Talianska Giorgie Meloniovej, ktorá svojim rivalom z pravej strany politického spektra zobrala vietor z plachiet presadzovaním „obrany talianskej národnej identity“. Nemecko sa obáva reakcie na cenu, ktorú musí zaplatiť za úsilie zastaviť Rusko. Vo Francúzsku zasa klesá podpora súčasných sankcií uvalených na Rusko.

Orbán ako príklad

Nespokojnosť s dôsledkami ruskej vojny však začína silnieť najmä v európskych krajinách, ktoré boli súčasťou bývalého sovietskeho bloku. V Prahe sa konali hromadné protesty, zatiaľ čo na Slovensku opoziční lídri dávajú občanom za príklad Viktora Orbána, ktorý je najväčším spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina v Únii a protiruské sankcie otvorene kritizuje, všíma si Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

PK 36 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 7. septembra 2022. Ursula von der Leyenová v stredu oznámila zámer prijať súbor piatich opatrení proti vysokým cenám elektriny. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media conference at EU headquarters in Brussels, Wednesday, Sept. 7, 2022. European Union countries should set a pric
Neprehliadnite

Preferencie im stúpajú, demokracia im nevonia. Fico s Kollárom odmietajú kroky Európskej únie