Úrad európskeho ombudsmana obvinil Európsku komisiu z pochybenia. Dôvodom je, že Komisia  nezverejnila textové správy medzi jej šéfkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Správy si písali pri vyjednávaní gigantickej dohody o nákupe vakcín proti covidu-19.

Po správach nie je ani stopy

O komunikácii informovala vlani v apríli von der Leyenová, EK však po žiadosti novinárov uviedla, že o správach nezostal žiadny záznam. EK odmietla vec komentovať, úrad však podľa hovorcu odpovie ombudsmanke Emily O'Reillyovej v riadnom termíne.

„K žiadosti verejnosti o informácie sa pristupovalo obmedzene, čo znamenalo, že nedošlo k pokusu zistiť, či nejaké takéto textové správy existujú," uviedla O´Reillyová. „Ombudsmanka dospela k záveru, že išlo o nesprávny úradný postup," pokračuje jej vyjadrenie, podľa ktorého sa má komisia po požadovaných správach znovu poobzerať a poslať svoju odpoveď do 26. apríla.

Odporúčania európskeho ombudsmana nie sú pre EK záväzné, väčšinou však vedú k zosilnenému záujmu europoslancov o danú problematiku, poznamenáva agentúra Reuters.

Transparentné pravidlá 

EK viedla za Európsku úniu vyjednávanie s farmaceutickými firmami ohľadom nákupu vakcín proti covidu-19. Denník The New York Times prišiel v apríli 2021 s článkom, v ktorom von der Leyenová aj Bourla uviedli, že vyjednávanie viedli okrem iného cez telefonické hovory a SMSky. Novinári následne požiadali EK o prístup k týmto správam, úrad im však zaslal tri dokumenty, medzi ktorými žiadne SMS správy neboli. Uviedol pritom, že podľa existujúcich pravidiel ohľadom transparentnosti nemá povinnosť tento typ správ archivovať.

Ombudsmanka žiada nápravu

Ombudsmanka O´Reillyová tvrdí, že pracovníci EK ani nepožiadali kanceláriu von der Leyenovej o prípadné vydanie spomínaných SMS správ, ale rovno požadovali len zaslanie dokumentov, ktoré má úrad povinnosť ukladať. Tým sa podľa nej dopustili pochybenia, ktoré ombudsmanka odporúča napraviť.

Obrí kontrakt

Dohoda, ktorú von der Leyenová vyjednala s Bourlom, bola najväčšia svojho druhu na svete a EÚ na jej základe zaobstarala 900 miliónov dávok vakcíny proti covidu-19 s možnosťou nákupu ďalších 900 miliónov. EÚ už predtým kúpila od Pfizeru a jeho partnera BioNTech 600 miliónov dávok na základe dvoch skorších zmlúv.

Kľúčové podrobnosti obrieho kontraktu, vrátane ceny za dávku, nie sú verejne známe, čo už dlhšiu dobu kritizujú niektorí europoslanci aj mimovládne organizácie.

Komisia sa vychyľuje z demokracie

„Európska komisia sa stala menej transparentnou, menej zodpovednou Európskemu parlamentu a úprimne, vychyľuje sa od európskej demokracie," povedala europoslankyňa Sophie in't Veldová z liberálnej frakcie Obnovme Európu (Renew Europe).

Úrad Európskeho ombudsmana zaviedla maastrichtská Zmluva o EÚ, ktorá začala platiť v novembri 1993. Ombudsman môže reagovať na sťažnosti zo strany občanov alebo konať z vlastnej iniciatívy, pričom vyšetruje podozrenia z nesprávneho úradného postupu zo strany inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímkach Klimatická konferencia OSN (COP26) v Glasgowe.
Neprehliadnite

Von der Leyenová: EÚ je pripravená podeliť sa s vakcínami aj s chudobnejšími krajinami sveta