EÚ je pripravená zintenzívniť svoje doterajšie úsilie a podeliť sa s proticovidovými vakcínami s chudobnejšími krajinami sveta. Uviedla to v pondelok v oficiálnom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Pripomenula, že Európska únia je stále najväčším darcom vakcín proti covid-19 na svete, pričom členské štáty eurobloku už rozdelili viac ako 350 miliónov dávok vo forme darov krajinám po celom svete. Veľká väčšina z nich, približne 300 miliónov dávok, bola zdieľaná prostredníctvom nástroja COVAX.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Tím Európa zdieľal približne 350 miliónov dávok

Podľa šéfky eurokomisie COVAX tieto vakcíny presúva do krajín s nízkym a stredným príjmom, pričom úzko spolupracuje s EÚ, výrobcami vakcín, ako aj s prijímajúcimi krajinami, aby sa urýchlilo doručenie očkovacích dávok.

KK33 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zvoní zvončekom na pravidelnom zasadnutí Kolégia komisárov v sídle EÚ v Bruseli 1. decembra 2021. FOTO TASR/AP

President of the European Commission Ursula von der Leyen rings the bell at the beginning of the College of Commissioners in Brussels, Wednesday, Dec 01, 2021. (AP Photo/Olivier Matthys, Pool)
Neprehliadnite

Šéfka Európskej komisie vyzvala na diskusiu o povinnom očkovaní proti covidu v celom eurobloku

„Okrem toho členské štáty EÚ dodali viac ako 45 miliónov dávok prostredníctvom bilaterálnych darov – napríklad našim susedom na západnom Balkáne. Spolu teda Tím Európa zdieľal približne 350 miliónov dávok vakcín. Ale musíme ich zdieľať viac," odkázala Von der Leyenová.

Smelé plány

Spresnila, že v súčasnosti je zaočkovaných len 44 percent svetovej populácie. EÚ chce preto urobiť viac a zintenzívni svoje úsilie najmä na podporu Afriky, kde je zaočkovanosť nižšia ako v iných častiach sveta.

„Naším cieľom je zabezpečiť, aby do polovice budúceho roka bolo zaočkovaných 70 percent svetovej populácie," vysvetlila šéfka exekutívy EÚ. Dodala, že pandémiu koronavírusu bude možné zvládnuť len vtedy, „ak s ňou budeme bojovať v každom kúte sveta".

JB 31 Brusel - Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 24. mája 2018.  Vestagerová vo štvrtok uviedla, že Gazprom bude musieť uvoľniť svoju pozíciu na trhu a poskytnúť spotrebiteľom
Neprehliadnite

Európska komisia dala piatim bankám pokutu za kartel pri obchodovaní s menami