Európska komisia (EK) bezpodmienečne schváli akvizíciu spoločnosť Nuance Communications, ktorá sa zaoberá okrem iného vývojom umelej inteligencie a rozpoznávania reči a ktorou sa chystá prevziať americký softvérový gigant Microsoft. S odvolaním sa na oboznámené zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Microsoft posilní

Hodnota transakcie je zhruba 16 miliárd dolárov. Protimonopolné úrady v Spojených štátoch av Austrálii už fúziu schválili. Európska komisia má o dohode rozhodnúť do 21. decembra. Microsoft zatiaľ o prevzatí firmy Nuance rokuje s britským protimonopolným úradom CMA, uviedli zdroje. Dohodu, ktorá posilní prítomnosť Microsoftu v oblasti cloudových riešení pre zákazníkov v zdravotníctve, americký podnik oznámil v apríli.

Microsoft má nového riaditeľa. Satya Nadella pochádza z Indie.
Neprehliadnite

Šéf Microsoftu predal takmer polovicu svojich firemných akcií

Do hodnoty transakcie vtedy zahrnul aj čistý dlh a uviedol celkovú sumu 19,7 miliardy dolárov. Firmy začali spolupracovať v roku 2019 na automatizácii zdravotníckej dokumentácie.

Ťažia z rozmachu medicíny

Obe ťažia z rozmachu medicíny na diaľku, pretože za pandémie covidu-19 sa časť kontaktov s lekármi presunula na internet. Produkty Nuance (Dragon Ambient eXperience, Dragon Medical One alebo PowerScribe One) používa viac ako 55 percent amerických lekárov a 77 percent amerických nemocníc.

Ide o model označovaný skratkou SaaS, teda softvér ako služba, čo umožňuje pripájať sa k týmto aplikáciám cez cloudovú službu Microsoftu Azure. Spoločnosť Nuance asistovala firme Apple pri spustení osobného asistenta Siri. Vytvára softvér, ktorý sa používa napríklad v automobilovom priemysle.

WA 27 archív Paríž - Na archívnej snímke z 8. januára 2021 logo Microsoftu na budove sídla spoločnosti v Paríži. Štvrťročný čistý zisk Microsoftu vzrástol o 33 percent na 15,5 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil záujem o cloudové služby, ktoré ťažia z rozmachu práce z domu a vzdelávania prostredníctvom internetu počas koronavírusovej poandémie.  FOTO TASR/AP 

The logo of Microsoft is displayed outside the headquarters in Paris, Friday, Jan. 8, 2021. As the pandemic raged through the U.S., M
Neprehliadnite

Microsoft predbehol Apple a stal sa najhodnotnejšou verejne obchodovanou firmou