Europoslanci sa dohodli na pravidlách, ako postupovať voči veľkým technologickým spoločnostiam. Dotknú sa firiem s trhovou kapitalizáciou nad 80 miliárd eur, píše na svojom webe denník Financial Times.

V zozname aj Booking.com

Podľa denníka sa budú týkať nielen amerických firiem Google, Amazon, Apple, Microsoft a Facebook, ale aj čínskej spoločnosti Alibaba alebo holandského ubytovacieho serveru Booking.com.

Dohodu o spoločnom postupe uzavreli najväčšie politické strany zastúpené v Európskom parlamente. Hlasovať by sa o nej v parlamente malo budúci týždeň.

WA 7 archív New York - Na archívnej snímke z 25. júla 2017 je nápis Alphabet na newyorskej burze. Alphabet, materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google, plánuje v najbližších troch rokoch zaplatiť vydavateľom na celom svete 1 miliardu USD (854,12 milióna eur) za ich obsah. Oznámil to vo štvrtok 1. októbra 2020 jej generálny riaditeľ Sundar Pichai. Vydavatelia správ na čele s európskymi mediálnymi skupinami dlho bojovali s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom na svete o kompenzácie
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla a Google rastú, Amazon a Apple trpia na dodávkach tovarov

Hlavné vyjednávanie medzi EP a členskými štátmi ale ešte len príde. Francúzsky prezident Emmanuel Macron by ich chcel stihnúť v prvej polovici budúceho roka, počas francúzskeho predsedníctva EÚ.

Vnútroštátne orgány budú mať väčšiu moc

Pravidlá sa budú vzťahovať na firmy, ktoré ponúkajú aspoň jednu internetovú službu, napríklad vyhľadávač. Do európskeho nariadenia Digital Markets Act, ktoré vlani predstavila podpredsedníčka komisie pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová, bude podľa zdrojov FT zahrnutých viac firiem.

Nariadenie by podľa plánov únie malo začať platiť budúci rok. Veľkým technologickým firmám zakazuje porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže, ako napríklad zneužitie dominantného postavenia na trhu.

Podľa FT navrhované pravidlá tiež posilnia právomoc vnútroštátnych orgánov pre hospodársku súťaž kontrolovať akvizície menších konkurentov technologickými spoločnosťami v dôsledku obáv, že kupujú konkurentov lacno, aby „zabili“ vyzývateľov.

JB 38 Brusel - Bývalá zamestnankyňa spoločnosti Facebook Frances Haugenová počas jej vypovedania pred Výborom Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov v sídle EP v Bruseli 8. novembra 2021. FOTO TASR/AP

Facebook whistleblower Frances Haugen speaks to MEP's at the European Parliament in Brussels, Monday, Nov. 8, 2021. MEP's and Facebook whistleblower Frances Haugen discuss on Monday the negative impact on users of big tech companies' products and business models, and how EU
Neprehliadnite

Európska únia vyťahuje v boji proti technologickým gigantom novú zbraň