Európska komisia navrhuje zhabať majetok, ktorý krajiny Európskej únie zmrazili Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu. Oznámila to dnes predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by konfiškované imanie malo slúžiť pre náhradu vojnových škôd a povojnovú obnovu Ukrajiny. Unijná exekutíva tiež navrhuje vytvoriť osobitný medzinárodný tribunál pre ruské vojnové zločiny, povedala jej šéfka.

„Rusko a jeho oligarchovia musia odškodniť Ukrajinu za škody a pokryť náklady na obnovu krajiny. A my máme prostriedky, ako prinútiť Rusko platiť," vyhlásila von der Leyenová. Únia podľa nej v rámci bezprecedentných sankcií zablokovala 300 miliárd eur z rezerv ruskej centrálnej banky a zmrazila 19 miliárd eur z majetku ruských oligarchov. Škody spôsobené bojmi na Ukrajine sa pritom podľa nej odhadujú na 600 miliárd eur.

Únia by podľa von der Leyenovej chcela spolu s partnermi vytvoriť štruktúru, ktorá by peniaze investovala a zisky využívala pre pomoc Ukrajine.

Najmä krajiny východného krídla únie už od jari navrhujú, aby európsky blok zhabával zmrazený majetok a využil ho na financovanie ekonomickej pomoci Ukrajine a jej povojnovej obnovy. Štáty EÚ sa v pondelok zhodli na tom, že zaradí obchádzanie sankcií medzi celoúnijné zločiny, čo má k zabavovaniu majetku otvoriť cestu.

Právni experti pritom upozorňujú, že nebude jednoduché majetok oligarchov či bankových ústavov konfiškovať a môžu hroziť dlhoročné súdne spory.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanec NRSR Richard Sulík počas tlačovej konferencie SaS k aktuálnej schôdzi NR SR počas 72. schôdze NR SR v Bratislave 20. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Eurokomisia schválila memorandum so Slovenskými elektrárňami. Sulík v ňom vidí nedostatky