Európska komisia nemá výhrady voči opatreniu na stabilizáciu cien elektriny pre domácnosti, ktoré vyplýva z memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom financií SR a Slovenskými elektrárňami.

Schválenie memoranda umožňuje dodávky silovej elektriny v ročnom objeme približne šesť terawatthodín za aktuálne platnú cenu.

Ceny, ktoré budú akceptovateľné

V zmysle memoranda zo 16. februára sa rezort financií, rezort hospodárstva a SE zaviazali zabezpečiť slovenským domácnostiam kumulatívne množstvo elektrickej energie v objeme 6,15 TWh v roku 2023 za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu silovej elektriny na výstupe zo Slovenských elektrární, pričom celý objem elektrickej energie súvisí aj so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Realizáciou memoranda sa zabráni negatívnemu vplyvu niekoľkonásobného výrazného nárastu cien elektrickej energie na trhoch pre slovenské domácnosti a zároveň výrazne stabilizuje ceny elektrickej energie na úrovniach, ktoré budú pre domácnosti akceptovateľné," uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

...ale aj tak dobrá správa

Na memorandum reagoval aj exminister hospodárstva Richard Sulík. Ten označil správu z Bruselu za dobrú. Podotkol však, že takýmto spôsobom budú platiť všetci rovnako, bez ohľadu na to, či elektrinou šetria.

Výrokom nadväzuje na jeho plán, ktorý hovoril o podmienke úspory 15 percent z historickej spotreby energie v roku 2020 alebo 2021. Prudkému zdraženiu od nového roka sa mali vyhnúť domácnosti, ktorým by sa takáto úspora podarila.

„Najprv som rokoval s Enelom, potom sme v januári pripravili daň z jadra, tú sme stiahli lebo došlo k dohode na dodávke 6,15 TWh na rok 2023 a ďalších 6,15 TWh na rok 2024. Spísali sme memorandum, v júli sme na Ministerstve hospodárstva SR dotiahli ostrú zmluvu a poslali na notifikáciu Eurokomisii. Dnes to podľa predpokladu komisia odobrala,“ píše na sociálnej sieti šéf liberálov Richard Sulík.

Ten pripomína, že pôvodný návrh bol nastavený tak, že kto ušetrí 15 percent svojej spotreby, bude platiť v roku 2023 a 2024 tú istú cenu za MWh ako tento rok.

„Účet za rok by bol dokonca nižší o 15 percent. Žiaľ, toto bolo zmenené, dnes budú platiť všetci viac, bez ohľadu na to, či šetria, ale aj tak je to dobrá správa,“ uzavrel Sulík.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanci NRSR Richard Sulík a Mária Kolíková (SaS) počas rokovania 72. schôdze NR SR v Bratislave 20. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sulík: Rezort hospodárstva chce znížiť nároky na vzdelanie pri nomináciách do štátnych podnikov