Viac než päť miliárd eur z fondov Európskej únie bolo vlani premrhaných v dôsledku chýb a podvodov. Vyplýva to z výročnej správy Európskeho dvora audítorov (ECA), podľa ktorej podiel takto premrhaných prostriedkov oproti predchádzajúcemu roku vzrástol. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry Reuters.

Audítori odhadujú, že v dôsledku chýb alebo podvodov sa v roku 2021 premárnili zhruba tri percentá z celkovej sumy 181,5 miliardy eur rozpočtových výdajov EÚ. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tento podiel vzrástol o zhruba 0,3 percenta.

Vo štvrtok zverejnená výročná správa ECA konštatuje, že chýb pri čerpaní eurofondov sa často dopúšťajú najmä orgány jednotlivých krajín, ktoré majú problémy s aplikáciou komplexných pravidiel a kritérií pre výber príjemcov európskych peňazí.

V najnovšej správe Európskeho dvora audítorov, ktorý dohliada na rozpočet EÚ, bolo okrem toho zistených 15 prípadov z vlaňajšieho roka, v ktorých existuje podozrenie z podvodného konania. V správe ECA spred roka ich bolo identifikovaných len šesť.

Agentúra Reuters pripomína, že zistenia audítorov nemajú bezprostredné dôsledky, ale môžu viesť k spusteniu vyšetrovaní potenciálnych podvodov a prispieť k efektívnejšiemu využívaniu prostriedkov z eurofondov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po stretnutí predstaviteľov koalície, ktoré sa konalo vo vládnom hoteli Bôrik v Bratislave v sobotu 20. augusta 2022.
Neprehliadnite

Eurofondy pre podniky majú, zdá sa, háčik. Bude vláda rušiť aj zazmluvnené projekty?