Slovensko chce nevyčerpané peniaze z eurofondov minúť na pomoc podnikateľom v boji proti energetickej kríze. Minister financií Igor Matovič sa už vyjadril, že mu dal podpredseda Európskej komisie verejný prísľub, že sa eurokomisia pokúsi slovenskej vláde spomínané kroky umožniť. Pokiaľ Matovič hovorí v prípade pomoci podnikateľom skoro ako o hotovej veci, opozícia výroky vníma ako plané sľuby.

Vláda so samosprávami ešte nerokovala

Portál Euractiv v nadväznosti na tému upozorňuje, že hoci to MIRRI zatiaľ verejne nepriznalo, je zrejmé, že chce premiér spolu s financmajstrom použiť aj peniaze, ktoré už sú zazmluvnené v projektoch.

„Keď oproti sebe dáme premiérov zámer vyčleniť na pomoc podnikom tri až päť miliárd eur s oficiálnymi údajmi o čerpaní peňazí z obdobia 2014 až 2020, je jasné, že vláda bude musieť byť veľmi kreatívna,“ píše Euractiv.

Podľa rezortu regionálneho rozvoja je dnes z balíka 16,78 miliardy eur zazmluvnených 15,71 miliardy eur a vyčerpaných 10,18 miliardy eur.

Euractiv predpokladá, že sa budú peniaze prioritne hľadať v štátnych projektoch, ktorým hrozí, že sa nestihnú dokončiť do oficiálneho konca programového obdobia alebo aktuálne nie sú nevyhnutné.

V hre však údajne zostávajú aj projekty samospráv, ktorých príprava viazne a hrozí pri nich prepadnutie peňazí.

So zástupcami samospráv však vláda ešte o veci nekomunikovala.

Hojsík vníma zjavný rozpor

Ku plánom premiéra a ministra financií sa vyjadril europoslanec Martin Hojsík, ktorý zastáva názor, že by vláda mala v prvom rade verejne povedať, pri ktorých projektoch nebudú peniaze vyčerpané.

„Pretože takto by ich brala prijímateľom, ktorí už na ne majú právny nárok a ohrozuje dôležité projekty, napríklad sociálnej pomoci či vodovodov a kanalizácií. Ministerka Remišová sa ešte donedávna chválila, ako dobre sa čerpajú eurofondy a skoro nič neprepadne, a zrazu premiér hovorí, že je tu tri až päť miliárd k dispozícii. To je zjavný rozpor,“ doplnil Hojsík.

Ďalšie dôležité správy

Dane
Neprehliadnite

Európa volá po zdanení boháčov, Slovensko hrá mŕtveho chrobáka. Problém u nás roky leží ladom