Dlh Talianska je z dlhodobého hľadiska neudržateľný a nakoniec si bude vyžadovať reštrukturalizáciu. Uviedol to v pondelok hlavný ekonóm spoločnosti Schroders Azad Zangana. Tretie najväčšie hospodárstvo eurozóny, ktoré tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu, musí ešte zvýšiť svoj dlh, aby pomohlo ekonomike zotaviť sa.

Očakáva sa, že už aj tak veľký taliansky dlh na úrovni 134 percent hrubého domáceho produktu (HDP) tento rok stúpne na 159 percent HDP.

JB 21 Rím - Starobylé Koloseum osvetlené vo farbách talianskej zástavy v Ríme 31. mája 2020. Rímske Koloseum od 1. júna opäť otvorí svoje brány pre návštevníkov. Zatvorené bolo takmer tri mesiace z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Koloseum je najpopulárnejšia turistická atrakcia v Taliansku. Minulý rok ho navštívilo 7,5 milióna turistov. FOTO TASR/AP 

The ancient Colosseum is illuminated in the colors of the Italian flag, in Rome, Sunday, May 31, 2020. The Colosseum, one of Italy's most pop
Neprehliadnite

Talianska centrálna banka predpovedá tento rok pokles HDP o 9,2 až 13,1 percenta

„Taliansky dlh sa tak javí ako neudržateľný v dlhodobom či strednodobom horizonte. Bude musieť dôjsť k nejakej reštrukturalizácii,“ vyhlásil A. Zangana, hlavný európsky ekonóm a stratég v spoločnosti Schroders.

Podľa neho jediným reálnym spôsobom, ako to vyriešiť, je, že ich buď zachráni zvyšok Európy, alebo reštrukturalizujú dlh, alebo oboje. Vzhľadom na to, že Taliansko je tretím najväčším hospodárstvom menového bloku, bude veľmi ťažké poskytovať mu záchranné balíky dlhší čas, dodal A. Zangana.