Banka v základnom scenári predpokladá, že sa pandémiu nového koronavírusu podarí udržať pod kontrolou a blokády a obmedzenia sa budú naďalej postupne odstraňovať. Pesimistickejší scenár predpokladá nové ohniská nákazy s následnými blokádami, ktoré by uškodili hospodárstvu.

Minulý mesiac talianska centrálna banka odhadovala, že hrubý domáci produkt (HDP) pri základnom scenári zníži o 9 percent a v budúcom roku vzrastie o 4,8 percenta.

Tohoročný pokles ekonomiky je výsledkom zníženia zahraničného aj domáceho dopytu a tiež medzinárodného cestovného ruchu, uviedla v správe centrálna banka.

Prognóza centrálnej banky pre rok 2020 je pritom optimistickejšia ako medián ekonómov, ktorí očakávajú pokles HDP v roku 2020 o 10,3 percenta. Najpesimistickejšia je pritom spoločnosť Capital Economics, ktorá Talianska predpovedala pád HDP v tomto roku až o 18 percenta. Banky UniCredit a Morgan Stanley zase počítajú s jeho poklesom o zhruba 15 percenta.

Talianska vláda od marca schválila dva balíky stimulov v celkovej hodnote 75 miliárd eur na podporu firiem a zamestnancov poškodených pandémiou. Talianska banka uviedla, že opatrenia na podporu domáceho dopytu prispejú k HDP viac ako 2 percentuálnymi bodmi, čo pomôže zmierniť jeho očakávaný pokles.