Počet hospitalizovaných detí nakazených novým koronavírusom sa v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach za posledné dva týždne zvýšil približne o tretinu. Ako pre TASR povedala riaditeľka DFN Jaroslava Feketeová, v súčasnosti majú hospitalizovaných desať detí s ochorením Covid-19.

KK34 Peking - Na archívnej snímke z 25. decembra 2020 v Pekingu zdravotníčka kontroluje v baliarni inaktivované vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Čína v stredu 3. februára 2021 oznámila, že poskytne desať miliónov svojich vakcín globálnej iniciatíve COVAX, ktorá dodáva očkovacie látky proti novému koronavírusu rozvojovým krajinám. Informovala o tom agentúra AP. FOTO TASR/AP
In this photo released by Xinhua News Agency, a medical worker inspects COVID-19 inactivated vaccines at a packaging plant
Neprehliadnite

Čína podmienečne schválila uvedenie CoronaVacu na trh

„Vo všeobecnosti je priebeh ochorenia u detí ľahký až stredne ťažký, ojedinele máme dieťa aj s ťažkým priebehom, najmä u detí s pridruženými zdravotnými ťažkosťami," uviedla.

Podľa prodekanky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach a prednostky ústavu epidemiológie Moniky Halánovej môže byť za nárastom počtu detských pacientov s ochorením Covid-19 aj britská mutácia nového koronavírusu, ktorá sa v Košiciach šíri. „Sú hospitalizované deti, čo predtým nebolo," povedala pre TASR.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Do Česka dorazila prvá dávka vakcíny od firmy AstraZeneca

Britskú mutáciu podľa jej slov diagnostikovali aj u trojročného dieťaťa, ktoré bolo asymptomatické. „Nie je celkom pravda to, že deti nepredstavujú riziko pre šírenie. Práve pri tejto britskej mutácii zohrávajú dosť veľkú úlohu v šírení," vysvetlila s tým, že tento typ mutácie je infekčnejší než pôvodný variant nového koronavírusu, no deti sú väčšinou bezpríznakové.